Kentleşmenin karbon salınımına etkisi: Farklı gelir grupları için stırpat modellemesi
The effect of urbanization on carbon emissions: Stirpat modelling for different income groups
- Tez No: 657435
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERT TOPCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Kamu Yönetimi, Economics, Energy, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bilim adamları, iklim değişikliği ve küresel ısınmanın temel nedeninin artan salınımı olduğu konusunda hemfikirdirler. Bu doğrultuda, çevre ekonomisi literatüründe karbon emisyonunun belirleyicileri üzerine odaklanan birçok çalışma bulunmaktadır. Global olarak artan kentleşme oranları, araştırmacıları, kentleşme ile çevre arasında bir ilişki olup olmadığını araştırmaya itmiştir. Bu nedenle, yakın zamanda konu üzerine yapılan çalışmalar modele kentleşmeyi açıklayıcı bir değişken olarak dahil etmiştir. Bu iki değişken arasındaki ilişki gelişmekte olan ülkeler özelinde çok çalışılmış olmasına rağmen, söz konusu ilişkinin gelir seviyesine göre farklılaşıp farklılaşmadığı hususunda yeterli çalışma mevcut değildir. Bu bilgiden yola çıkarak çalışmanın amacı, 1990-2016 döneminde kentleşmenin karbon emisyonu üzerindeki etkisini dört farklı gelir grubu altında sınıflandırılan ülkeler özelinde incelemektedir. Bu amaçla, yatay kesit bağımlılığına duyarlı panel zaman serilerindeki heterojen eğim katsayılarını tahmin etmek için son dönemlerde geliştirilmiş Ortalama Grup (MG) tahmincilerinden faydalanılmıştır. Ampirik bulgular kentleşmenin (i) düşük gelirli ülkelerde karbon emisyonunu etkilemediğini, (ii) düşük-orta ve yüksek-orta gelirli ülkelerde karbon emisyonunu pozitif etkilediğini ve (iii) yüksek gelirli ülkelerde karbon emisyonunu negatif etkilediğini göstermektedir. Bulgular, kentleşme-karbon emisyonu ilişkisinin gelir seviyesine göre farklılık gösterdiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Scholars are in broad consensus that the underlying reason of climate change and global warming is increasing volume of greenhouse gas emissions. In this respect, environmental economics literature has provided a great number of studies investigating the determinants of carbon emissions. Rising urbanization rates across the globe led researchers to examine whether there is an association between urbanization and environment. Therefore, recent studies on this issue have adopted urbanization into the model as explanatory variable. Although the relationship between these two variables are well-documented in the case of developing economies, we still do not know much how it looks like across the countries with respect to different income levels. Given this information, the aim of this study is to investigate the impact of urbanization on carbon emissions over the period 1990-2016 in four different group of countries categorized by income levels. To this end, recently developed mean group (MG) estimators robust to cross-section dependence are utilized in order to estimate the heterogeneous slope coefficients in panel time series. Empirical results indicate that urbanization (i) does not affect emissions in low income countries, (ii) increases emissions in low-middle and high-middle income countries, and (iii) decreases emissions in high income countries. These findings indicate that urbanization-emissions nexus can be volatile across the countries by different income levels.