Fethiye koşullarında bakteri aşılamanın, organik ve inorganik gübrelemenin nohutta verim, kalite ve çevre üzerine etkisi
The effects of yield, qality and environment of rhizobium inoculation, organic and inorganic manures sources on chickpea (Cicer arietinum l.) in Fethiye conditions
- Tez No: 657475
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECAT TOĞAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Araştırma, Fethiye ekolojik koşullarında Rhizobium bakteri aşılaması, geleneksel gübreleme ile farklı organik gübrelerin, nohutta verim, kalite ve çevre ile ilgili karakterlere etkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Deneme, Kayaköy'de çiftçi tarlalarında, Tesadüf Blokları Deneme Desenine göre üç tekrarlamalı olarak 2018 yılında yürütülmüştür. İnci nohut çeşidine DAP (14 kg/da), tavuk gübresi (2 ton/da), organik gübre olarak çiftlik gübresi (2 ton/da), solucan gübresi 300 kg/da, biyohumus 150 kg/da ve kontrol şeklinde ekilmiştir. Yürütülen çalışmada bitki boyu, ilk bakla yüksekliği, bitkide dal sayısı, bitkide bakla sayısı, bitkide tane sayısı, baklada tane sayısı, birim alandaki tane verimi, hasat indeksi, yüz tane ağırlığı, nodül sayısı ve protein oranı içeriği incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, en yüksek birim alan tane verimi sırası ile tavuk gübresi, solucan gübresi, DAP, biyohumus çiftlik gübresi uygulamasından elde edilirken, en düşük birim alan tane verimi kontrol uygulamasından elde edilmiştir. En yüksek birim alan tane verimi 200.3 kg / da ile tavuk gübresi ve Rhizobium aşılama uygulamasından elde edilirken, en düşük değer ise 142.2 kg / da ile aşılama yapılmayan kontrol parsellerinden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine effects of Rhizobium inoculation traditional fertilization and different organic manures sources on the yield, qulity and environment in chickpea in Fethiye ecological conditions. Experiment was laid out in randomized Complete Blocks Design with three replicates at the fields of farmer 2018 year in Kayaköy. İnci chickpea cultivar was sown with, DAP (14 kg/da), chicken and farmyard manure (2 tones/da) manures, worm manure 300 kg/da, biohumus 150 kg/da and control. In the study were investigated the plant height, first pod height, branch number per plant, pod, seed number and per plant, seed number per pod, seed yield per unit, harvest index, 100-seed weight, number of nodule and protein ratio in seed. According to results of the study, while the highest seed yield per area was obtained from chicken, vermicompost, DAP, bio humus and farmyard manure application respectively, the lowest seed yield per area was obtained from control application. While the highest seed yield was obtained from chicken manure and rhizobium inoculation application with 200.3 kg / da, the lowest seed yield was obtained from uninoculation control parcels with 142.2 kg / da.