14-17 yaş erkek badmintoncularda pliometrik antrenmanların biyomotorik özellikler üzerindeki etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of pliometric training on biomotorical properties of 14-17 year-old badmintones
- Tez No: 657479
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ERİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı 14-17 yaş erkek Badmintoncularda pliometrik antrenmanların biyomotorik özellikler üzerindeki etkisinin araştırılmasıdır. Çalışmamıza katılan öğrencilerin seçiminde Van Spor Lisesinde aktif olarak eğitim ve öğretimine devam eden 14-17 yaşları arasından seçilen toplam 24 öğrenciden oluşmaktadır. Öğrenciler gönüllülük esasına dayanarak seçilmiştir. Seçilen gruplar deney (n=12, yaş: 15,833±,7177) ve kontrol (n=12, yaş: 15,500±1,000) grubu olarak ikiye ayrılmıştır. Deney grubuna badminton antrenmanlarına ek olarak haftada üç gün pliometrik antrenman uygulanmıştır. Kontrol grubu ise düzenli badminton antrenmanlarına devam etmişlerdir. Verilerin analizinde SPSS 16 programı kullanılmıştır. Yapılan analizlerin sonucunda verilerin normal dağılım gösterdiğinden Paired Sample T test ve İndependent T test kullanıldı. Çalışmaya katılan deney grubu ön test-son test karşılaştırmalarına göre; dikey sıçrama, yatay sıçrama, 30 metre sürat, T-çeviklik testi, denge, sırt ve bacak kuvvetleri arasında anlamlı bir fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of pliometric training on biomotoric properties in 14- to 17-year-old male Badmintonists. The selection of the students participating in our study consists of 24 students between the ages of 14 and 17 who are actively studying and teaching at Van Sports High School, and the students were selected on a voluntary basis. The selected groups were divided into experimental (n=12, age: 15,833±,7177) and control (n=12, age: 15,500±1,000) groups. The experimental group was administered an eight-week, three-day-a-week pliometric training program with badminton training. The control group continued their regular badminton training. SPSS 16 program was used in the analysis of the data. Paired Sample T test and Independent T test were used because the data showed normal distribution as a result of the analysis. According to the pre-test-final test comparisons of the experimental group participating in the study; Vertical jump, horizontal jump, 30 meters speed, T-agility test, balance, back and leg forces were found to be a significant difference.