Akıllı telefon bağımlılığı'nın (nomofobi) kişilerarası ilişkiler üzerindeki etkisinin incelenmesi: Atatürk Üniversitesi öğrencileri üzerinde bir araştırma
Investigation of the impact of smart phone addiction (nomophobi) on interpersonal relations: A research on Ataturk University students
- Tez No: 657480
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAİT SİNAN ATİLGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada, dijital bağımlılık hastalıklardan biri olarak görülen Nomofobi'nin (Akıllı telefon bağımlılığı) kişilerarası ilişkileri ne düzeyde etkilediği belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmada dijital bağımlılık, dijital hastalıklar ve kişilerarası ilişkiler incelenerek Nomofobi hastalığı temel alınmıştır. Ayrıca Nomofobi'nin kişilerarası ilişkiler üzerindeki etkisi cinsiyet, sosyo-ekonomik durum, yaş ve üniversite eğitim yılı değişkenine göre de incelenmiştir. Araştırmanın konusu, dijital bağımlılığın Nomofobi hastalığına dönüşmesi ile kişilerarası ilişkiler üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bu bağlamda kişilerin dijital bağımlı olup olmadıkları ve bağımlılıklarının Nomofobi boyutuna ulaşıp ulaşılmadığı konuları üzerine odaklanılmıştır. Bu amaç doğrultusunda Atatürk Üniversitesinde öğrenim gören öğrencilerin katılımıyla yapılan uygulama ile bu ilişki ortaya konulmaya çalışılmıştır. Sonuçlar, üniversite öğrencilerinde dijital bağımlılık ile meydana gelen Nomofobi durumunun kişilerarası ilişkiler üzerindeki etkisine derinlemesine bir bakış açısı getirmek ve farkındalık oluşturmak üzere yorumlanmıştır. Analizlere geçilmeden önce normallik testleri yapılmış, basıklık ve çarpıklık değerlerinin +2 ila -2 aralığında olduğu gözlendiğinden parametrik testler uygulanmıştır. Çalışmada verilen cevaplardan yola çıkılarak Nomofobi düzeyinin yüksek olduğu görülmüştür (ölçek toplam puan 81,02). Nomofobi ile Kişilerarası İlişkiler arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılan korelasyon analizinde değişkenler arasında anlamlı ve negatif yönlü bir ilişkinin var olduğu görülmüştür. Bağımlı ve bağımsız değişken arasındaki etkiyi görebilme adına yapılan regresyon analizinde Nomofobi'nin öğrenciler arasındaki Kişilerarası İlişkileri negatif yönde etkilediği görülmüştür. Kişilerarası İlişkiler değişkenin %2,5'nin bağımsız değişken olan Nomofobi tarafından açıklandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effects of nomophobia (Smartphone addiction), which is one of the diseases people experience after digital addiction, on interpersonal relationships. In the study, nomophobia disease was taken as the basis by examining what digital addiction is, digital diseases and interpersonal relationships. The subject of the study is what will be the interpersonal problems encountered as a result of the transformation of digital addiction into nomophobia. In this context, it has been focused on whether people are digital addicts and whether their addictions reach the extent of nomophobia. In the most general sense, answers were sought for the questions of whether excessive use of mobile devices turns into addiction, whether addiction turns into a disease, and the effect of nomophobia on interpersonal relationships. For this purpose, the relationship has been tried to be revealed by the application made with the participation of external education at Atatürk University. The results were interpreted in order to bring an in-depth perspective and raise awareness on the effect of Nomophobia caused by digital addiction on interpersonal relationships in university students. Before starting the analysis, normality tests were carried out, and parametric tests were applied since it was observed that kurtosis and skewness values ranged from +2 to -2. Based on the answers given in the study, it was observed that the level of nomophobia was high (scale total score 81.02). In the correlation analysis conducted to determine the relationship between nomophobia and Interpersonal Relationships, it was observed that there was a significant and negative relationship between variables. In the regression analysis made in order to see the effect between dependent and independent variable, it was seen that Nomophobia negatively affected Interpersonal Relationships between students. It was observed that 2.5% of the Interpersonal Relations variable was explained by the independent variable Nomophobia.