Örgüt ikliminin, çalışan motivasyonuna etkisi: Adana restoran işletmeleri örneği
Effect of organizational climate on employee motivation: Example of Adana restaurants enterprises
  1. Tez No: 657532
  2. Yazar: CEM KENANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KOÇ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDİNÇ BALLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Örgüt iklimi ile çalışanların motivasyonu arasındaki ilişkileri konu alan araştırma, restoran işletmeleri çalışanları üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada örgüt iklimi ve motivasyon kavramları açıklanmıştır. Örgüt iklimini etkileyen faktörler ve örgüt ikliminin sonuçları değerlendirilmiştir. Motivasyon kavramı değişik yönetim anlayışlarına göre ele alınmıştır. Motivasyon teorileri birbirleriyle karşılaştırılmış olup motivasyon ve örgüt iklimi arasındaki ilişki üzerinde durulmuştur. Çalışmanın uygulama kısmında veriler, anket yöntemi ile Adana ' da ki restoran çalışanlarından toplanmıştır. Anket 30 maddelik örgüt iklimi ölçeği ve 24 maddelik motivasyon ölçeği olmak üzere 2 ölçekten oluşmaktadır. Katılımcılardan elde edilen veriler IBM SPSS Statistics ile analiz edilmiştir Sonuç olarak, çalışanların örgüt iklimi ile motivasyonları arasında anlamlı bir ilişki olduğu ve örgüt ikliminin çalışanların motivasyon düzeylerini etkilediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis focuses on relationships between organizational climate and employee motivation, the relationship between organizational climate and employee motivation was examined with the application in restaurants. The study focuses on organizational climate and motivation. The factors affecting organizational climate and results of organizational climate have been evaluated. The concept of motivation is evaluated in various management concepts. Motivation theories are compared and the relationship between motivation and organizational climate are investigated. In the Empirical part of the study, the data were collected from restaurant employees in Adana using a survey method. The survey consists of two scales: 30-item Organizational Climate Scale and 24-item motivation scale. The data obtained from the participants were analyzed via IBM SPSS Statistics. Consequently, it was discovered that there was a significant relationship between the organizational climate, motivation and that the organizational climate affected the motivation levels of the employees in a way.