MÖ I. binyılda Hazar Denizi çevresi
Caspian Sea environment in the First Millennium BC
  1. Tez No: 657598
  2. Yazar: BERKAY ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Hazar Denizi ve bu denizi çevreleyen coğrafya dünya üzerinde bulunan sayılı stratejik coğrafi alanlardan birini teşkil eder. Bu bölge MÖ I. binyılda varlık göstermiş olan İskitler, Sarmatlar, Persler, Grekler, Partlar ve Romalılar gibi dönemin bazı büyük güçlerinin yayılım ve mücadele sahası olmuştur. Bunun yanı sıra tarihin belirli safhalarında karşımıza çıkan ve insanlık tarihinde derin izler bırakan bazı kitlesel göç hareketleri de yine bu bölgede yer alan ve Hazar Kapıları olarak adlandırılan noktalarda meydana gelmiştir. Genel itibarıyla çalışmamızda Hazar Denizi ve onu çevreleyen alanların MÖ I. binyıldaki tarihi coğrafyası ile aynı binyılda buralarda varlık göstermiş olan toplumların siyasal ve sosyal tarihleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Caspian Sea and the geography surrounding it, constitute one of the few strategic geographical areas in the world. It has been the spreading and fighting area of some great powers of the period such as Scythians, Sarmatians, Persians, Greeks, Parthians and Romans, who existed in the 1st millennium BC. In addition, some mass migration movements that emerged at certain stages of history and left deep traces in human history also took place at the points called the Caspian Gates in this region. In general, the Caspian Sea and surrounding areas in our study the political and social histories of the societies that existed in the same millennium as the historical geography of the 1st millennium BC are examined.