İsviçre'de yaşayan Türkiye kökenli göçmen kadınların çalışma hayatına uyumu: Zürih Kantonu örneği
Swiss women working life living in immigrants from Turkey to harmony: Zurich Canton sample
- Tez No: 657597
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN MUALLA YÜCEOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Göç hangi sebeplerle ve ne şekilde, isteğe bağlı ya da mecburi, siyasi, sosyal, ekonomik veya doğal afetler nedenleriyle bir yöre, bölge veya ülkeden başka bir yöre, bölge veya ülkeye gerçekleştirilen uzun ya da kısa süreli yer değiştirmedir. Göç olgusunun temelinde iş bulmak, kazanç elde etmek, güvenlik ve aile birleşimi gibi birçok olanaklardan yararlanma isteği yatmaktadır. Küreselleşmenin sürekliliği ile daha iyi bir yaşam koşullarına sahip olma arzusu bulunan kadınların sosyal politika alanında gelişmelerin yoğun yaşandığı ülkelere göç etme isteğini canlandırmıştır. Göçün kadınlaşmasındaki en büyük sebep, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinden kaynaklanmakta olup, en çok kadınların emeğinin denetlendiği alanlarda ön plana çıkmaktadır. Göçün yapısını anlamak için öncelikle hangi nedenlerden gerçekleştirildiğini ve bireylerin toplum içerisindeki ilişkilerinin bu süreçten nasıl etkilendiğini incelemek gerekmektedir. Bu bağlamda araştırmamızda İsviçre Zürih kantonunda yaşayan Türkiye kökenli göçmen kadınların öncesi ve sonrasıyla birlikte göç süreçleri ve bu kadınların çalışma hayatında yaşamış oldukları değişim ve gelişim analiz edilmektedir. Bu araştırmanın amacı, İsviçre'ye göç etmiş olan Türkiye kökenli göçmen kadınların çalışma hayatına uyumu sürecinde emek piyasasına nasıl eklemlendiklerini, içinde bulundukları koşulları nasıl anlamlandırdıklarını, emek piyasasındaki karşılaştıkları temel sorunları ve bu süreçlerden nasıl etkilendiklerini ortaya koymaktır. Bu amaçla, çalışmada, genellikle sosyal bilimlerde kullanılan“Nitel Araştırma”yöntemi tercih edilmiştir. Araştırmanın amacına ulaşabilmek için on dokuz göçmen kadın ile derinlemesine mülakat gerçekleştirilmiştir. Zürih'de yapılan bu görüşmeler göçmen kadınların evleri, toplanma yerleri ve kafelerde yapılmıştır. Ortaya çıkan bulgular, Zürih kantonuna gerçekleşen kadın göçünün ekonomik, siyasi ve ailevi birleşim nedeniyle eşlerine ya da ebeveynlerine bağlı olarak göçün gerçekleştiği yönündedir. Elde edilen veriler ışığında göçmen kadınların çalışma hayatında karşılaşmış oldukları en temel sorun dil sorunu olduğu ve bu sorunun karşılarına adeta bir“duvar”gibi çıktığı tespit edilmiştir. Bununla birlikte, refah düzeyi en yüksek olan ülkeler arasında görülen İsviçre'de, katılımcı göçmen kadınların işgücü piyasasındaki örgütlenme biçimleri ve deneyimleri çerçevesinde; çalışma hayatlarında maruz kaldıkları dışlanma, ayırımcılık ve ötekileştirme olduğu sonucuna ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Migration is a long or short-term displacement from one region, region or country to another region, region or country, for what reasons and how, voluntary or compulsory, political, social, economic or natural disasters. At the heart of the phenomenon of migration lies the desire to benefit from many opportunities such as finding a job, earning income, security and family reunification. With the continuity of globalization, it has revived the desire of women who desire to have a better living conditions to migrate to countries where there are intense developments in the field of social policy. The biggest reason for the feminization of migration stems from gender inequality, and it comes to the fore mostly in areas where women's labor is inspected. In order to understand the nature of migration, it is necessary to examine the reasons why it occurs and how the relationships of individuals in society are affected by this process. In this context, our research living in the Swiss canton of Zurich before women immigrants from Turkey and then together with the migration process and the changes they have experienced working life of these women and development are analyzed. The purpose of this study, who had emigrated to Switzerland immigrants from Turkey working women how they are incorporated into the labor market adaptation process to life, how they make sense of the conditions they are in, the main problem they face in the labor market and reveal how they are affected by this process. For this purpose, the“Qualitative Research”method, which is generally used in social sciences, was preferred. In order to achieve the aim of the research, in-depth interviews were conducted with nineteen immigrant women. These interviews in Zurich were held in immigrant women's homes, gathering places and cafes. The findings revealed that the migration of women to the canton of Zurich occurred due to the economic, political and familial combination of their spouse or parents. In the light of the data obtained, it has been determined that the main problem that migrant women face in working life is the language problem, and this problem appears like a wall. However, in Switzerland, which is seen among the countries with the highest welfare level, within the framework of the forms of organization and experience of participating immigrant women in the labor market; It is concluded that they are exposed to exclusion, discrimination and marginalization in their working lives.