Akdeniz kıyı şeridinde farklı ekim zamanı ve azotlu gübrenin bazı fasulye (Phaseolus vulgaris L.) çeşitlerinde yeşil meyve ve kuru dane verimlerine ve verimle ilgili karakterlere etkileri
- Tez No: 6576
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜJGAN ENGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 278
Özet
-XXIII- ÖZ 1987 ve 1988 yıllarında Akdeniz kıyı şeridinde ba zı yerli ve yabancı fasulye çeşitleri ile yapılan bu çalış mada farklı ekim zamanı ve azotlu gübrelemenin fasulyede ve rim ve verimle ilgili bazı bitkisel karakterlere etkileri yanısıra teknolojik karakterlere etkileri araştırılarak böl gede en iyi adaptasyon sağlayan yüksek verimli ve kaliteli kuru fasulye ve yeşil fasulye çeşitlerinin saptanması amaç lanmıştır. İncelenen tüm çeşitlerde en uygun ekim zamanının 1 Mart olduğu (III. ekim zamanı), bu tarihten önce ve sonra yapılan ekimlerde verimde önemli azalmalar meydana geldiği tesbit edilmiştir. Azotlu gübre (5 kg/da) kuru dane veriminin artmasına neden olmuş ve en yüksek verim 4F 1286/2 (3387.60 kg/ha) ve 4F 1628/2 (3286.40 kg/ha) çeşitlerinden elde edilmiştir. Ya lova 5 ve Yalova 17 çeşitleri kalite ve verim yönünden hem yeşil sebze hem de kuru dane olarak tüketilebilecek en iyi çeşitler olarak seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
-XXIV- ABSTRACT The aim of this work was to select the most adapted bean cultivars in Mediterrenean coastal strip for seed and pod consumption and to investigate the effects of sowing da tes and of N fertilizers on some native and foreign cultivars. In two succesive years (1987 and 1988) yield and yield rela ted characters together with technological properties were examined. s t The most suitable sowing date was 1 of March ;rd (3 sowing date) for all cultivars. Sowing before and after this date reduced the yield in all cultivars. The application of N fertilizer ( 5 kg/da) resulted in grain yield increase; the highest grain yield was obtained form 4F 1286/2 ( 3387.60 kg/ha) and 4F 1628/2 (3286.40 kg/ha) cultivars. Yalova 5 and Yalova 17 were the best varieties in terms of quality and yield for both dry grain and green pod consumption.