Kamusal mekân kullanımında suça maruz kalma korkusu: Ordu Rüsumat sahili örneği
Fear of crime in the use of public space: Case of Rüsumat coastal area
  1. Tez No: 657665
  2. Yazar: İSRA NUR ALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF LUTFİYE KUTAY KARAÇOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Antik dönemlerden günümüze kadar kentlerde yaşayan insanlar, kent içerisinde zaman zaman farklı işlevler için kullanılan kamusal mekânlar oluşturmuşlardır. Zaman içerisinde kentlerde yaşayan insanların ihtiyaç ve beklentilerinin değişmesi nedeni ile kamusal mekânların kullanım amacının değiştiği birçok araştırmacı tarafından ortaya koyulmuştur. Bu kapsamda günümüz kamusal mekânları küreselleşme, artan nüfus, ekonomik farklılar gibi birçok nedenden dolayı idealize edildiği şekliyle kullanılmamaktadır. Bu farklılaşma kamusal mekân kullanımında suça maruz kalma korkusunu gündeme getirmektedir. Kamusal mekânlarda suça maruz kalma korkusu nedeni ile insanlar kamusal mekânları kullanmaktan kaçınmaktadır. Bu çalışmada kamusal mekânlarda yaşanan suça maruz kalma korkusunu, nedenleri ile birlikte inceleyerek kamusal mekân kullanımı ile arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu doğrultuda Ordu kentinde yaşayan bireylerin çalışma alanını kullanırken suça maruz kalma korkusunu ne derece ve neden hissettiği araştırılmıştır. Araştırma kapsamında anket yöntemi ile elde edilen verilerin değerlendirilmesinde SPSS 22.0, bilişsel haritalama yönteminin değerlendirmesinde ArcGıs 10.7 ve sözlü görüşmenin değerlendirilmesinde MAXQDA 2020 yazılımları kullanılmıştır. Sosyo-demografik değişkenler ile ilgili analizler için bağımsız t-testi, tek yönlü ANOVA ve iki değişkenli pearson's korelasyon uygulanmıştır. Kamusal mekân kullanımı üzerinde suça maruz kalma korkusunun yarattığı etki ve bu amaca uygun olarak oluşturulan hipotez, CBS kapsamında en uygun noktasal sıcaklık analizi (optimized hotspot analysis) ile test edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre suça maruz kalma korkusu, kamusal mekân kullanımını olumsuz yönde etkilemektedir ve mekânsal özellikler ile arasında doğrudan bir ilişki bulunduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, kamusal mekânda suça maruz kalma korkusunu azaltmaya yönelik tasarım odaklı öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
People living in cities from ancient times to the present have created public spaces that are the use of different functions from time to time. Many researchers have revealed that the using purpose of public spaces has been changed due to the changes in the needs and expectations of people living in cities over time. In this context, today's public spaces are not used as idealized for many reasons such as globalization, increasing population, and economic differences. This differentiation raises the fear of crime in the use of public space. People avoid using public spaces due to the fear of crime in public spaces. In this study, it is aimed to reveal the relationship between the use of public space and the fear of crime in public spaces with its reasons. Accordingly, it was investigated to what extent and why individuals living in Ordu city feel the fear of being exposed to crime while using the study area. In the scope of this research, some software has been applied such as SPSS 22.0 for the data obtained by the survey method, ArcGis 10.7 for the cognitive mapping, and MAXQDA 2020 for the oral interview. Independent t-test, one-way ANOVA, and bivariate person's correlation were used for the analysis of socio-demographic variables. The effect of fear of crime on the use of public space and the hypothesis created for this purpose was tested with optimized hotspot analysis. According to the results, fear of crime negatively affects the use of public space and there is a direct relationship between the fear of crime and spatial characteristics. According to the results, the suggestions that focused on design were made to reduce the fear of crime in public space.