Yüksek binalarda yangın güvenliği ve korunma yöntemleri
Fire safety and protection methods in high buildings
- Tez No: 657699
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALDUN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
İnsanlar, teknolojinin baş döndürücü bir hızla geliştiği bir zaman diliminde yaşamakta-dır. Dünya'da sanayinin belli coğrafya ve ülkelerde geliştiği için, ülke içinden ve ülke dışından bu coğrafya ve ülkelere hızlı bir göç olmuştur. Bu göçlerden dolayı nüfus yoğunlukları bu sanayi gelişmiş ülkelerde yoğunlaşmıştır. Buna bağlı olarak, sanayinin gelişmesi, teknolojik imkanların ve ihtiyaçların etkisiyle yüksek yapıların hayatımıza girmesi adeta kaçınılmaz olmuştur. Bu oluşum yüzyılın başlarında ekonomik gelişmelerle en çok Amerika Kıtası'nda ve Avrupa'da görülmüş, doğan ihtiyaçları karşılayabilmek için birçok yüksek konut yapısı ve iş hanı yapılmış-tır. Özellikle ülkelerin başkentlerinde kamu binaları da yüksek plaza şeklinde yapılmaya başlanmıştır. Bununla birlikte, kamuda çalışan personelin burada ikamet etmesi için ihtiyaç duyulan boş arsa üretilmediği için konut ihtiyacı yüksek binalarla karşılanma-ya çalışılmıştır. Ülkelerin başkentleri dışında, denize kıyısı bulunan ihracatın kolay olduğu sanayinin geliştiği belli başlı kentlerde de sanayinin geliştiğini görmekteyiz. Aynı şekilde bu kentlerde de yüksek iş hanları ve konutlar yapılmıştır. Teknolojinin hızlı ilerlemesi, sanayinin de buna bağlı olarak ilerlemesini getirmiştir. Bu durum yüksek binalar ile ilgili problemleri de beraberinde getirmiştir. İşte bu problem-lerin en önemli olanlarından biri de yüksek yapılarda yangınların nasıl önleneceğidir. İnsanların kaçış imkanlarının sınırlılığı, itfaiye imkanlarının yangına ulaşmasındaki güç-lük, insan kalabalığı sebebiyle yüksek binaların yangın güvenliği yönünden iyi plan-lanmalar yapılmalıdır. 19.yüzyılın başından bu zamana kadar gelişen yangın tecrübe-leri yangın güvenlik becerileri, yasal, yönetmelik ve standartların gelişmesinde etkili olmuştur. Çalışmanın amacı, Dünya'da ve Türkiye'de hızla çoğalan yüksek yapılar üzerindeki yangın etkisini araştırmak ve binaların yangın güvenliği gelişimin, durumunu incele-mektir. Çalışmamız dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, itfaiyenin cumhuriyetten önce ve sonra tarihsel gelişimi, yangın hakkında genel bilgiler ve yangınlar ile ilgili yasal düzenlemeler ele alınmıştır. İkinci bölümde, yüksek binalarda yangın güvenliği, yangına sebep olacak malzeme-ler, söndürme yöntemleri, yangını hızlandıran etkenler konu edilmiştir. Üçüncü bölümde, yüksek binalarda yangından koruma yöntemleri, detaylı bir şekilde araştırılmıştır. Son bölümde ise, yüksek binalarda çıkan yangın türleri, koruma yöntemleri, yangına sebep olan nedenler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
People live in a time when technology is developing at a dizzying pace. Since the industry in the Word develops in certain geographies and countries, there has been a rapid migration to these geographies and countries from within and outside the co-untry. Due to these migrations, population densities are concentrated in the develo-ped countries of this indutry. Accordingly, it has been inevitable for high-rise buildings to enter our lives with the development of industr, technological opportunities and needs. This development was mostly seen in the Americas and Europe with economic developments at the beginning of the century. And many high-rise housing structures and business offices were built to meet the needs. Especially in the capitals of countries, public buildings have also started to be built as high plazas. However, since the vacant land needed for public personnel to reşide here was not produced, the housing need was tried to be met with high-rise buildings. Apart from the capitals of the countries, we see the development of industry in cer-tain cities where the industry is easy to export and has a coast to the sea. Likewise, high-rise workplaces and coast to the sea. Likewise, high-rise workplaces and resi-dences were built in these citices. The rapid progress of technology has brought the progress of the industry accor-dingly. This situation also brought about prpblems related to high-rise buildings. One of the most important of these problems is how to prevent fires in high-rise buildings. High buildings need to be well planned in terms of fire safety due to the limited esca-pe possibilities of people, the difficulty in reaching the fire of fire, and the crowd of people. The fire experiences that have developed since the beginning of the 19th century have been effective in the development of fire safety skills, legal, regulations and standards. The aim of study was to investigate the Word and the rapidly growing high fire ef-fects on structures and buildings in Turkey's development of fire safety is to examine the situation. Our study consists of four parts. In the first chapter, the historical development of the fire brigade before and after the republic, general information about fire and legal regulations on fires are discussed. In the second chapter, fire safety in high buildings, materials that will cause fire, extinguishing methoda, factors that accelerate the fire are discussed. In the third chapter, fire protection methods in high buildings are investigated in detail. In the last chapter, the types of fires in high-rise buildings, methods of protection, and the reasons causing the fire are examined.