Examination of fire safety measures taken in refunctioned hospital buildings
Fonksiyon değişikliğine uğramış hastane yapılarında alınan yangın güvenlik önlemlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 507276
  2. Yazar: FURKAN ERUÇAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİ SERTESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Kontrolü ve Yapı Teknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Yangın, binalara ve binalarda bulunan kullanıcılara kısa sürede büyük zararlar verebilen bir afettir. Böyle bir afet karşısında, kullanıcılarının fiziksel ve zihinsel durumları, depolanan alevlenici ve yanıcı malzemeler nedeniyle hastane yapıları gibi sağlık hizmeti amaçlı yapıların korunumu daha önemli hale gelmektedir. İstanbul şehrinde, bir çok özel sağlık kuruluşu hizmet vermektedir. Bu kuruluşlar genellikle başka işlevler için tasarlanmış ve inşa edilmiş binaları kiralayarak veya satın alarak, bu binaları sağlık hizmeti amacıyla kullanacak şekilde tadilata ve yenilemeye sokmaktadırlar. Bu tadilat ve yenileme sürecinde, yangın emniyet önlemleri görmezden gelinmekte veyahut bu önlemlere gereken önem verilmemektedir. Aslında, bu önlemlerin, bu tamirat sürecinde çok dikkatli bir şekilde binaya uygunlanması gerekmektedir. Buna ek olarak, Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik içerisinde, işlev değişikliği yapılan binalarda yangın emniyet önlemlerinin binaların yeni işlevlerine göre adapte edilmesi üzerinde durulmaktadır. Bu çalışma, İstanbul ilinde bulunan, farklı işlevler için tasarlanmış ve inşa edilmiş ancak daha sonradan işlev değiştirilerek sağlık hizmeti sunan yapılar haline dönüştürülmüş binaları kapsamaktadır. En başından sağlık yapısı olarak tasarlanmış ve inşa edilmiş yapılar bu çalışmanın kapsamının dışındadır. Bu çalışmanın amacı, fonksiyon değişikliğine uğrayarak sağlık yapısı işlevine dönüştürülmüş binalarda yangın emniyet önlemlerinin nasıl uygulandığını incelemektir. Bu sayede, sağlık kuruluşlarının başındaki kişilere göre, yangın emniyet önlemlerinin doğru şekilde uygulanmasının önemi analiz edilebilecektir. Sağlık yapılarında, hastalara açık olan alanlarda daha fazla yangın riski içeren bir çok özel alan bulunmaktadır. Bu alanlara yangın tehlikesi içeren alanlar da denilebilir. Bu alanlara örnek olarak; kimyasal depolar, temizlik odaları, çamaşır odaları, imha odaları, laboratuvarlar, asansör makine daireleri, ana elektrik odaları, medikal gaz depoları, kayıt-defter odaları, ecza odaları verilebilir. Bu tür yapılarda yangının kaynağı bir elektrik kontağı, havalandırma tesisatı, mutfakta kullanılan kızgın yağ olabilir. Bu kadar fazla ve farklı sayıda yangın riski içeren sağlık yapılarında alınması gereken önlemlerin çeşitliliği binadan binaya değişiklik gösterebilmektedir. Sağlık yapılarında görevli personeller bu sebeple yangının başlamasına engel olmak için her türlü önlemi almalı ve olası bir yangın durumunda karşılık vermeye hazır olmalıdır. Bu çalışma için dünyada bulunan çeşitli ülke ve şehir itfaiye departmanları ile iletişime geçilmiş ve kendilerineden sağlık yapılarında meydana gelen yangınların sebeplerinin işlendiği istatistiki verilen istenmiştir. Elde edilen istatistiki veriler tablolar yardımıyla çalışmaya aktartılmış ve bu tip yapılarda yangınların hangi sebepten çıktığı anlatılmıştır. Görülmüştür ki, sağlık yapılarında meydana gelen yangınları sebepleri ülkeden ülkeye şehirden şehire farklılık göstermektedir. Böylece bu yapılarda alınması gereken yangın önlemlerinin çeşitliliği daha net anlaşılmaktadır. Hastane binalarında olası yangın durumlarında, gelişmiş yangın algılama sistemleri ve yağmurlama sistemleri gibi söndürme sistemleri devreye girerek olası zararları en aza indirmelidir. Duman kontrolünün binalarda uygun önlemlerle sağlanması ve dumanın binadan nasıl uzaklaştırılacağı düşünülmelidir. Tüm sağlık yapıları duman kompartımanlarına ayrılmalı ve böylece hastaların binayı terketmeden veya düşey yönde kat değişikliği yapmadan yangından korunması sağlanmalıdır. Tüm sağlık yapılarında, kullanıcıların olası bir yangın durumunda alevlerden ve dumandan etkilenmemesi için gerekli önlemler alınmalıdır. Bir çok kullanıcının durumunun stabil olmadığı, mekanik ekipmanlara bağlı oldukları düşünüldüğünde, binadan tam bir tahliye durumu ancak son çare olarak düşünülmeli ve tahliye planları buna göre yapılmalıdır. Yerinde korunma ve kademeli yatay tahliye seçenekleri ilk tercihler olarak düşünülmelidir. Risk analizi, belirli olayların ne sıklıkla meydana gelebileceğini ve sonuçlarının büyüklüğünü belirlemek için mevcut bilgilerin sistematik bir şekilde kullanılmasıdır. Yangın risk değerlendirmesi ise, mevcut yangın önlemlerinin yeterliliğini ve herhangi bir ek tedbir ihtiyacını belirlemek için binanın fiziksel olarak incelenmesidir. Ancak binaların fiziksel incelemesi kadar, organizasyonların yangın güvenliği yönetiminin gözden geçirilmesi ve insan faktörlerinin -insanların acil durumlara nasıl tepki gösterecekleri ve uygun eylemleri gerçekleştirip gerçekleştirmeyecekleri- incelenmesi de son derece önemli ve gereklidir. Yangın risk değerlendirmesi genellikle 5 adım içerir. Bu adımlar; yangın tehlikesinin belirlenmesini, risk altında bulunan insanların saptanmasını, risklerin değerlendirilip azaltılmasını veya ortadan kaldırılmasını, planlama yapılıp yangın güvenliği eğitim ve tatbikatlarının yapılmasını ve olası eksiklik ve değişiklik durumlarında hazırlanan acil durum eylem planlarının ve önlemlerin gözden geçirilmesini kapsar. Risk analizi için kullanılmakta olan bir çok farklı yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerin tanımları çalışma içerisinde verilmiştir. Bu çalışmada, checklist (kontrol listesi) yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntem, yangın risk değerlendirmesini yapmak için, olası yangın tehlikelerini, alınan ve alınması gerekli yangın emniyet önlemlerini içeren bir kontrol listesi oluşturulmasını gerektirir. Bu liste yardımıyla binaların bir sistematik içerisinde incelenmesini mümkün kılar. Bu yöntem ile birlikte belirlenen 15 adet örneklem bina, yerinde yapılan gözlemler ve binaların teknik çizimleri yardımıyla incelenmiştir. Kontrol listesi içerisinde 6 başlık bulunmaktadır. Bu başlıklar; Yönetimsel planlama ve prosedürler, Yangın çıkışları-Kaçış yolları ve Acil durum aydınlatması, Yangın kapıları-Çıkış kapıları ve Kompartımanlama, Yangınla mücadele ekipmanları, Yangın ikaz sistemleri ve Yangın önleyici tedbirler olarak sıralanmaktadır. Her bina öncelikle kendi içinde ayrı olarak değerlendirilmiştir. Sonrasında örneklem binaların değerlendirmeleri bir araya getirilmiş ve binaların genelinde görülen eksiklikler ortaya çıkarılmıştır. Yapılan incemeler sonucunda, bir çok binada büyük eksiklikler göze çarpmaktadır. Bu eksikliklerin farklı yönlerden ele alınması gerekmektedir. Çünkü, bu binalar ile ilgili alınması gereken yangın önlemlerinin belirlenmesi, mevcudiyeti, uygulanması ve kontrol edilmesi farklı tarafların sorumluluğundadır. Bu taraflar içerisinde; kanun koyucular, kuruluşların yönetim birimleri ve hastane müdürleri, tadilat işlerini planlayan ve uygulayan mimar/mühendis ve firmalar ve bina kullanıcıları sayılabilir. Binalarda yangın güvenliği politikalarının iyi bir şekilde uygulanması için kullanıcı güvenliği öncelikli amaç olmalıdır. Bahsedilen aktörler arasındaki koordinasyon ve dayanışma sağlık yapıları için hayati bir önem taşımaktadır. Bu çalışma, yeniden işlevlendirilen binaların tadilat ve yenileme çalışmaları sırasında dikkate alınmayan ve gerekli önemin gösterilmediği yangın önlemleri hakkında farkındalığı artırmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Fire is a disaster which can cause great harm to buildings and their occupants in a short time. In the face of such a disaster, importance of protecting of health care facilities becomes more important because of physical and mental conditions of their occupants and stored combustible and flammable materials in health care buildings such as hospitals. In Istanbul, many private health care institutions serve people. These institutions often rent or buy the buildings which were designed and constructed for different types of functions and then renovate them into health care premises. During this renovation process, fire safety measures are neglected or considered as less important. But in fact, these measures should be taken very carefully and be applied properly during these renovation works. Additionally, importance of adapting fire safety measures into the new function of these buildings emphasize in the Turkey's Regulation on Fire Protection. This study focuses on buildings located in Istanbul which are built for different functions but renovated into health care buildings and are still in use. Buildings which are built as health care buildings are beyond the scope of this study. The aim of this research is to investigate how fire safety measures are applied to these buildings which refunctioned into health care premises. In this way, the importance of applying fire safety measures properly according to owners of health care institutions can be analyzed. In health care buildings, certain rooms within patient-access areas constitute a particular fire hazard. These are known as“fire hazard rooms”and may include: chemical stores, cleaners' rooms, linen stores, disposal rooms, laboratories, lift-motor rooms, storerooms, kitchens, X-ray film and record stores, boilerhouses, flammable stores, laundries, main electrical gear, medical gas stores, medical records, pharmaceutical (manufacturing) areas. Healthcare staff must therefore make every effort to prevent fires from starting and must be prepared to respond if a fire breaks outs. When fires do occur in hospitals, improved fire alarm systems and fire suppression systems such as sprinklers should help to reduce the damage. All health care buildings must be subdivided into separate smoke compartments where patients can be moved without having to leave the building or change floors. Every health care institution needs to plan how the occupants will be kept safe in case of fire or smoke. Due to the fact that so many patients may be medically unstable and dependent on mechanical support equipment, complete evacuation of the facility in case of fire is to be initiated only as a last resort, and must proceed in a planned and orderly manner. Risk analysis is systematic use of available information to determine how often specified events may occur and the magnitude of their consequences. A fire risk assessment involves a physical inspection of the building to determine the adequacy of the existing fire precautions and the need for any additional measures. However, of equal importance to the physical inspection is a review of fire safety management in the organisation and consideration of the human factors – how people will respond to an emergency and whether they will take appropriate action. There are various risk analysis methods exist. Checklist method is chosen for this study. The checklist method employs the creation of a checklist of potential fire hazards and consideration of fire protection measures, either in place or to be added, to arrive at an assessment of the fire risks. The creation of a checklist of potential fire hazards allows a systematic check of potential fire hazards that are in place. 15 refunctioned hospital buildings were examined on-site with the help of their technical drawings. There are many big deficits in examined case buildings. These major deficiencies should be approached from many perspectives such as; the architects/engineers or firms who are responsible from renovation works, management or board of the premises, law-makers and users of buildings. For a good fire safety policy in buildings, priority should be occupant safety. Coordination between lawmakers, boards of institutions, designers and occupants becomes highly important issue in these kind of buildings. This study aims to arise awareness of the fire precautions which are being neglected during renovation works for refunctioned buildings.