Diyarbakır ekolojik koşullarında farklı kınoya çeşit ve popülasyonlarının ikinci ürün olarak adaptasyon özeliklerinin belirlenmesi
Determination of different kinoa types and populations as the second product adaptation characteristics in Diyarbakir ecological conditions
- Tez No: 657782
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK KULAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada Diyarbakır ekolojik koşullarında yetiştirilen farklı kinoa (Chenopodium quinoa Willd.) çeşit ve popülasyonların ikinci ürün olarak adaptasyon özelliklerinin belirlenmesi amacıyla Diyarbakır İli Yenişehir Merkez Beldesi sınırları içerisinde bulunan arazide, Tesadüf bloklar Deneme Desenine göre 3 tekerrürlü olarak 2019 vejetasyon yılında yürütülmüştür. Çalışmada Mogu arrochila, Titicaca, Sandoval mix, Çin popülasyonu, Cerry vanilla, French vanilla, Mint vanilla, Rainbow ve Read head olmak üzere dokuz kinoa çeşit ve popülasyonu kullanılmıştır.Elde edilen sonuçlara göre kinoa çeşit ve popülasyonlarının yetişme süresi 96-98 gün, bitki boyu 104.4-88 cm, dal sayısı 23.4-36.73 adet, salkım oranı %1.26-3.53, tohum verimi 76.2-132 kg/da, biyolojik verim 331.36-507.93 kg/da, hasat indeksi %18.8-37.1, bin dane ağırlığı 2.4-2.76 g, tohumda ham protein oranı %15.86-18.7 arasında tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, in order to determine the adaptation characteristics of different quinoa (Chenopodium quinoa Willd.) varieties and populattions grow in Diyarbakır ecological conditions as a second crop, Porvince Yenişehir Central Town. The randum blocks Were run in 2019 vegetation year with 3 replications according to Trial Pattern. Mogu arrochila in the study. Titicaca Sandoval mix, Chinese population. Cery vanilla. French vanilla Mint vanilla. Nine quinoa varieties, including Rinbow and Read head, were used. According to the results obtanied, the growth period of quinoa varieties and populattions is 96-98 days, plant height is104.4-88 cm, branch number 23.4-36.73, cluster ratio %1.26-3.53, seed yield 76.2-132 kg, biological yield 331.36-507.93 kg harvest index %18.8-37.1, thousand grain weight 2.4-2.76 g Crude protein ratio in the seed has been determined between 15.86-18.7 %.