Tepe heliostat alanlı güneş kulesi uygulamaları
Hill heliostat field solar tower applications
- Tez No: 657850
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÜÇGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tez çalışmasında son zamanlarda güneş enerjisi alanında AR-GE çalışmalarının da yoğunlaştığı güneş kulesi uygulamaları araştırılmıştır. İncelenen araştırmaların ve uygulamaların tamamı düz zemine heliostat yerleştirilerek yapılmıştır. Bunun en önemli sebeplerinin başında uygulama gerçekleştirilen ülkelerde düz zeminli arazilerin fazla olmasıdır. Ülkemizin coğrafi yapısının düz arazilerin verimli olması, tepelik arazilerin fazlalığı ve tepelik arazilerin verimli olmamasından dolayı ülke ekonomisine hiçbir katkısı bulunmamaktadır. Bu çalışmada güneş enerjisi uygulamaları için uygun tepelik alanların ekonomiye kazandırılabileceği ortaya konulmuştur. Güneş Kulesi uygulamalarının düz zeminde sağlanan verimliliğin tepelik arazilerde de sağlanabileceği üzerine yola çıkılarak teorik hesaplamalar gerçekleştirilmiştir. Ayrıca sistem için yeni tasarımsal çalışmalar gerçekleştirilmiş, alıcı ve sistem hesaplamalarıyla uygulamanın hayata geçirilmesi durumunda sistem tasarımı genel hatlarıyla belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the solar tower applications, in which R&D studies in the field of solar energy have been concentrated, were investigated. All of the researches and applications examined were made by placing a heliostat on a flat surface. One of the most important reasons for this is that there are more flat ground lands in the countries where the application is made. The geographical structure of Turkey has no contribution to the country's economy due to the fertility of flat lands, the excess and inefficiency of hilly lands. In this study, it has been revealed that suitable hilly areas for solar energy applications can be brought into the economy. Theoretical calculations were made based on the fact that the efficiency of the Solar Tower applications on flat ground can also be achieved in hilly areas. In addition, the new design studies have been carried out for the system, and in case the application is implemented with receiver and system calculations, the system design is determined in general terms.