Taban külünün toprak iyileştirilmesinde kullanım olanaklarının araştırılması
Investigation of the possibilities of using bottom ash in soil improvement
  1. Tez No: 657851
  2. Yazar: SERCAN YAKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİNNAZ ZEYNEP ZAİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı, termik santrallerden atık olarak çıkan taban külünün kullanım dışı kalmış killi toprakların dokusunda düzelme, İtalyan çimi bitkisi yetiştirmeye uygun hale getirilmesiyle birlikte, taban külünü doğaya tekrar kazandırılması ve iklim değişikliği ile mücadelede yutak alanlar olarak kullanılabilir hale getirmektir. Çalışmada 3 tekerrürlü saksı denemesinde laboratuvar koşullarında kil tekstürlü toprak ile taban külü 3 farklı dozda (%50 killi toprak-%50 taban külü, %75 killi toprak-%25 taban külü ve %90 killi toprak-%10 taban külü) karıştırılmıştır. Aynı zamanda %100 toprak, %100 taban külü ve %100 torf denemeleri de yapılmıştır. Denemede kullanılan taban külü; Adana İli, Yumurtalık İlçesi'nde bulunan İsken Sugözü Termik Santralinde kömürün yanması sonucunda kazan tabanına düşen materyaldir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is of the clayey soils of the bottom ash, which is the thermal power plant waste, and to make it suitable for growing Italian grass plants. In addition, it is aimed to recycle this waste material to the nature and to make it usable as sink areas in combating climate change. In the study, clay textured soil and bottom ash were mixed in 3 different doses (50% clay soil-50% bottom ash, 75% clay soil-25% bottom ash and 90% clay soil-10% bottom ash) in laboratory conditions in 3 replicated pot trials. In addition to these, 100% clay soil, 100% bottom ash and 100% peat moss trials were made. Bottom ash used in the trial; It is the material falling on the bottom of the boiler as a result of the burning of coal in Isken Sugözü Thermal Power Plant located in Yumurtalık District of Adana Province.