Diyarbakır ilinde tarımsal mekanizasyon sorunları ve çözüm önerilerine yönelik bir araştırma
  1. Tez No: 6580
  2. Yazar: ERCAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: NESİBE EVBEZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Mekanizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Türkiyedeki en önemli gelişme çabalarından birisi olan Güneydoğu Anadolu Projesi, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Mardin, Siirt ve Şanlıurfa olmak üzere bölgede 6 ili kapsamaktadır. Güney de Suriye, Güneydoğusunda Irak ile sınırlanan proje, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alır vs Türkiye topraklarının %9,5 ini yani 73 863 Km lik bir alanı kaplar. Planlama ve inşaat safhalarında 13 enerji ve sulama projesinden oluşmaktadır. Diole, Fırat nehirleri ve nehirlere bağlı diğer nehirlerden sağlanacak su ile 1.7 milyon hektar alan sulanabilecektir. Diole havzasında 6 proje yer almaktadır, ve bu havzada 557 774 hektar alan sulanacaktır. Diyarbakır ilinde Diole -Kıralkızı, Batman-Silvan ve Batman Proje si (Batman sağ sahil sulaması) yer almaktadır. Diyarbakır ili ovaları, polikültür ve sulu tarıma uygun toprak ve iklime sahiptir. Tarımsal üretimi kısıtlayan en önemli faktörler su yetersizliği ve toprağın taşlı olmasıdır. Diyarbakır- da işlenebilir arazilerin yarısı taşlık arazidir. İnceleme alanında örnek olarak seçilen 114 işletmeden %58'i 0.1-25 nektar işletme arazisine sahiptir. Araştırma alanı incelendiğinde, 25 hektardan daha büyük araziye sahip ye tüm işletmelerin %42'ini oluşturan kısmın, toplam arazinin %89,unu işlediği gözlemlenmiştir. Bu da bize bölgedeki toprak mülkiyetinin dağılımındaki dengesizliği göstermektedir. Araştırma bölgesinde eğitim düzeyi, ulusal ortalamadan daha düşüktür. Okur-yazar olmayanların oranı erkeklerde #38, kadınlarda %66 dır. Düşük. eğitim düzeyi gelecekte çözülemez bir sorun olarak gözükmektedir" Tarımsal mekanizaayon giderleri, Üretim masrafları için de önemli bir paya sahiptir* Bu nedenle, makina yatırımlarının işletmelerin girdi ve özelliklerine uygun olarak planlanması gere kir. Bu çalışmada traktör gereksinimi 15 160 adet olarak bulunmuş tur. Bulunan bu traktör. park gereksinimi mevcut durum ile kıyaslanmış, ayrıca üretim için gerekli diğer ekipmanlarda tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
54 8. SUMMARY South Eastern Anatolia Project (GAP) is one of the most ambitious current development activity in Turkey. The area covers six provinces; namely Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Mardin, Siirt and Şanlıurfa. It occupies the south-eastern part of Turkey, bordering on Syria to the south, and Iraq to the o southeast, covering the land area of 73*863 Km corresponding to 9.5 % of total land area of Turkey. GAP involves 13 energy and irrigation project packages in varius stages of planning and construction. It will be possible to irrigate 1,7 million hectares of land using the water carried by Fırat and Dicle rivers and other rivers which are located in the basin of these rivers. In Diole river basin there are six projects with a total area to be irrigated of 557 774 hectares. Project Diole-Kralkızı, project Batman-Silvan and project Batman (Batman right Bank) will irrigate Diyarbakır province. The plains of Diyarbakır province have soil and. climate favourable for polyculture and watery agriculture, The most important factors that restrict agricultural production are shortage of water and surface stone cove rage. Half of the cultivable land of Diyarbakır is covered with stone. in the research region 58 % of 114 holdings selected. as samples in test area have 0.1-25 hectares of working fields. When the test area was examined, the holdings that constitutes 42 % of all holdings as total numbers manipulated 89 % of total operated area was observed. It shows us the unbalanced land ownership in this region. The education level in the research area is lower than the national average. The rates of non educated people are 38 % for men and 66 % for women, respectively. Low education level is a problem that can't ba resolved in the forseeable future o55 Agricultural mechanization costs have an important share in actual production costs. For this reason it is neces sary to plan mechinery investments which agree with the income and other features of the holdings. The number of tractors needed for production as determined by this study are 15 160 units. The number of tractors estimated to be needed com pered with number currently in use, and other farm equipment necessary for production are also determined.