Kuzeydoğu Akdeniz yüzey sularındaki askı maddelerde bazı eser elementlerin dağılımı
- Tez No: 6581
- Danışmanlar: PROF.DR. HUMAY EVLİYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÜZ Deniz kirliliğini belirleyen değişkenlerden olan toplam askıyükün kaynağı doğal ve yapay olmak: üzere ikiye ayrılmaktadır, Doğa 1 askı yük genelde »denizin ekolojisinde yer alır ve kaynağı birincil üretişi olup insan sağlığını etkilememektedir, Yapay askıyük, yani insan faktörü sonucu ortaya çıkan askı maddeler, kirletici olarak endişe verici olmaya başlamıştır, Bu çalışmada, Kuzeydoğu Akdeniz'de bazı tok sik' veya tofcsik olmayan elementlerin asfcıyükte birikimi, dağılımı araştırılmış ve dünya denizleri ile karşılaştırılması yapılmıştır, Elde edilen '--bulgular, in bazı fiziksel ve kimyasal değişkenlerle bağımlılığı incelenerek yorumlanmıştır, Bu çalışmaya ek olarak su, sediman, balık ve diğer organizmalarda da yapılacak metal analizleri bölgenin daha iyi tanımlanması ha ışık tutacaktır, Aynı zamanda besin zinciri çerçevesinde dağı 1 imi ve insanlara olabilecek etkileri açısından konu önem kazanmıştır,
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Total Suspended Sediment is one of the pollutant parameters in the marine environment and its source can be classified as alloc thonous and autochthonus, Natural suspended sediment is mainly present in marine ecological system and the source here being the primary production and this is not harmfull for human being, Artificial suspended sediment which is man-made has been started to be dangerous as pollutant, In the present study the accumulation and the distribution of some toxic and nontoxic elements in the suspended sediment was investigated and comparsion was asade available with valuse from different oceans, The present data was compared and discussed with some physical and chemical parameters and interreletionship between them was constracted. Relation to this study the analysis of trace metals in sea water, sediment and marine organisms will be held in future in order to obtain complete cycle of some important trace elements, This important in terms of food chain in the marine environment since the human being could be affected by the system,