Türkiye'de erkeklik çalışmalarının lisansüstü tezler üzerinden incelenmesi
Examination of masculinity studies in Turkey through graduate theses
- Tez No: 658016
- Danışmanlar: PROF. DR. SITKI YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Çalışmamızın amacı, erkeklik çalışmalarının Türkiye'deki güncel durumunu ortaya koymak ve erkeklik çalışmalarının kavramsal, kuramsal ve tarihsel sürecini göz önünde bulundurarak Türkiye'de hazırlanan lisansüstü tez çalışmaları üzerinden erkeklik alanının analizini yapmaktır. Çalışmamız için YÖK Ulusal Tez Merkezi'nde arşivlenen, erkeklik alanında ve sosyoloji disipliniyle yakından ilişkili disiplinlerde hazırlanmış olan 67 lisansüstü tezi seçip erkeklik literatürü kapsamında değerlendirmeler yaptık ve konu hakkındaki analizlerimizle beraber görüşlerimizi ortaya koyduk. Bu amaca uygun olarak hazırlanmış olan çalışmamızda; erkeklik alanında yer alan lisansüstü tezlerde, erkeğin kendi yaşamı içinde tek başına bir birey olarak ele alınmasının sınırlı olduğu, yine aynı şekilde Türk toplumundaki erkekler özelinde yeni kavramların sınırlı sayıda yer aldığı, her ne kadar erkeklik kavramı kapsamında hazırlansa da lisansüstü tezlerin büyük bir bölümünün kadın ve diğer cinsiyet kimliklerine odaklandığı, Türk erkeğinin Batılı kavramlar kapsamında değerlendirildiği sonuçlarına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to determine the current status of masculinity studies in Turkey and conceptual study of masculinity, virility area considering the theoretical and historical processes through postgraduate thesis is to analyze the study prepared in Turkey. For our study, we selected 67 postgraduate theses, which were archived in the YÖK National Thesis Center, prepared in disciplines closely related to the discipline of masculinity and sociology, and made evaluations within the scope of masculinity literature and presented our views together with our analysis on the subject. In our study prepared for this purpose; In postgraduate theses in the field of masculinity, it is limited to treat men as a single individual in his own life, in the same way that new concepts are included in a limited number of men in Turkish society, although most of the postgraduate theses are prepared within the scope of the concept of manhood. It has been concluded that he focuses on other gender identities and that Turkish men are evaluated within the scope of Western concepts.