Sonografik olarak ölçülen optik sinir kılıfı çapının hiperkarbik solunum yetmezliğinde prognostik önemi
Prognostic value of the optical nerve sheath diameter in hypercarbic respiratory failure
- Tez No: 658018
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP KARAKAYA, UZMAN ADNAN YAMANOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Giriş ve amaç: Ultrasonografik optik sinir kılıfı çapının(OSKÇ) kafa içi basınç artışını indirekt olarak gösterdiği daha önceki çalışmalarda gösterilmiştir. Hiperkarbinin baroreseptörleri uyararak vazodilatetör etki yaptığı ve kafaiçi basıncını arttırdığını gösteren çalışmalar mevcuttur. Ancak bu güne kadar ultrasonografik olarak OSKÇ ölçümünün hiperkarbik hastaların tedavi yönetimi ve ayırıcı tanısında kullanımı hakkında yeterli çalışma yoktur. Bu çalışmanın birincil amacı ultrasonografik olarak ölçülen OSKÇ'nın Tip 2 (Hiperkarbik) solunum yetmezliği olan hastaların tedaviye yanıtını izlemede ve hiperkarbik hastaların prognozunu göstermedeki değerliliğini araştırmaktır. Çalışmanın ikincil amacı ise Tip 1 solunum yetmezliği ile Tip 2 solunum yetmezliklerinin ayırıcı tanısında ultrasongrofik olarak ölçülen OSKÇ'nın kullanılabilirliğini test etmektir. Materyal-Metot: Prospektif gözlemsel olarak dizayn edilen bu çalışma 3. Basamak Eğitim Araştırma hastanesi acil tıp kliniğinde 6 ay süre ile yürütülmüştür. Bu çalşışmaya acil servise nefes darlığı şikayeti ile başvuran gebe olmayan ve kafa travması öyküsü bulunmayan erişkin hastalar ve benzeri yaş grubu ve sayıda sağlıklı gönüllüler dahil edilmiştir. Nefes darlığı ile başvuran hastalar kan gazı analizi sonuçlarına göre hiperkarbik hasta grubu ve hipoksik hasta gruıbu olarak ikiye ayrılmıştır. Çalışmaya dahil edilen hastalardan başvuru sırasında ve acil tedavi sonrasında ultrasonografi(USG) eşliğinde OSKÇ ve arter kan gazı(AKG) ölçümü analizi yapıldı. Öncelikle hastaların OSKÇ ölçümlerinin parsiyal arteriyel karbondoksit basıncı (PaCO2) ile korelasyonu Spearman korelasyon testi ile değerlendirildi. Hiperkarbik hastaların OSKÇ ölçüm değerlerinin hipoksik hasta grubundan ve kontrol grubundan farklı olup olomadığı Mann Whitney-u testi ile değerlendirildi. Hipoksik ve hiperkarbik hasta gruplarının ayırıcı tanısında OSKÇ değerliliğini araştırmak için ROC eğrisi çizdirildi ve 2 grubu ayırt eden en uygun kesme noktası belirlendi. Son olarak OSKÇ'nın hiperkarbik hastaların klinik v sonlanımını predikte etmekte değerliliği Binary Logistik Regresyon analizi ile değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya yaş ortalaması 69 olan 25 hiperkarbik, yaş ortalaması 68 olan 24 hipoksik ve yaş ortalaması 64 olan 27 sağlıklı gönüllü dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and objectives: It has been shown in previous studies that ultrasonographic optic nerve sheath diameter (ONSD) indirectly shows increased intracranial pressure. There are studies showing that hypercarbia has a vasodilator effect by stimulating baroreceptors and increases intracranial pressure. However, there are not enough studies about the use of ultrasonographic ONSD measurement in the treatment management and differential diagnosis of hypercarbic patients. The primary purpose of this study is to investigate the value of the ultrasonographic measured ONSD in monitoring the response of patients with Type 2 (Hypercarbic) respiratory failure to treatment and in showing the prognosis of hypercarbic patients. The secondary aim of the study is to test the usability of ONSD measured ultrasound in the differential diagnosis of Type 1 respiratory failure and Type 2 respiratory failure. Material-Method: This prospectively observational study was conducted for 6 months in the Emergency Medicine Clinic of the 3rd Stage Education and Research Hospital. Non-pregnant adult patients with no history of head trauma and similar age groups and healthy volunteers who were admitted to the emergency department with the complaint of dyspnea were included in this study. Patients presenting with dyspnea were divided into two groups as hypercarbic patient group and hypoxic patient group according to blood gas analysis results. On admission and after emergency treatment, ONSD and arterial blood gas (ABG) analysis were performed in the presence of ultrasonography (USG). First of all, the correlation of ONSD measurements of the patients with the partial arterial carbon dioxide pressure (PaCO2) was evaluated with the Spearman correlation test. Whether the ONSD vii measurement values of hypercarbic patients were different from hypoxic patient group and control group was evaluated by Mann Whitney-u test. ROC curve was drawn to investigate ONSD value in the differential diagnosis of hypoxic and hypercarbic patient groups, and the most appropriate cut-off point was determined to distinguish the 2 groups. Finally, the value of ONSD in predicting the clinical outcome of hypercarbic patients was evaluated by Binary Logistic Regression analysis. Results: The study included 25 hypercarbic volunteers with a mean age of 69 years, 24 hypoxic volunteers with a mean age of 68 years, and 27 healthy volunteers with a mean age of 64 years.