Diyarbakır ve civarında karpuz üretim alanlarında karpuz mozaik virüs (Watermelon mosaic potyvirus, WMV)' ünün saptanması, biyolojik ve moleküler karakterizasyonu
Detection of watermelon mosaic virus (Watermelon mosaic potyvirus, WMV), biological and molecular characterization in Diyarbakir and its surroundings
- Tez No: 658069
- Danışmanlar: PROF. DR. SAADETTİN BALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma sebze türleri içerisinde önemli bir yeri olan Karpuzda (Citrullus lanatus) hastalığa neden olan Watermelon mosaic virus (WMV)' ünün saptanması, karakterizasyonu ve Diyarbakır yerel karpuz popülasyonunun WMV' üne karşı dayanıklılığının araştırılması amacıyla yürütülmüştür. Diyarbakır ve civarında yürütülen surveyler sırasında karpuz ve kavunlarda mozaik, kloroz, yaprak deformasyonu ve bodurlaşma gibi belirtiler görülmüştür. Belirti gösteren bitki örnekleri kodlanarak toplanmış ve tamamı DAS-ELISA ile WMV, CMV, ZYMV, PRSV, MNSV, CABY ve SqMV virüslerine karşı testlenmiştir. Örnekler içerisnde WMV ile bulaşık olarak bulunan örnekler RT Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PZR) ile WMV' nün kılıf protein genine spesifik iki farklı primer çifti ile testlenmiştir. WMV için pozitif sonuç veren örnekler ayrıca mekanik inokulasyon ile test bitkilerine taşınmış ve WMV izolatlarının biyolojik ve moleküler özellikleri ortaya konulmuştur. WMV ile infekteli örneklerin RT-PCR ürünlerinden DNA dizileri elde edilmiş, DNA dizilerine dayalı yapılan filogenetik analizler sonucunda Diyarbakır ve civarında saptanan WMV' ünün dünyada bulunan diğer izolatları ile akrabalık dereceleri araştırılmış ve WMV-Suriye izolatı ile yakın olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was carried out with the aim of detecting and characterizing Watermelon mosaic virus (WMV), which causes disease in watermelon (Citrullus lanatus), has an important place among vegetable species, and to investigate resistance of Diyarbakır local watermelon population to WMV. During the surveys conducted around Diyarbakır, symptoms as such mosaic, chlorosis, leaf deformation and stunting were observed in watermelons and melons. Symptomatic plant samples were collected coding and tested against WMV, CMV, ZYMV, PRSV, MNSV, CABY and SqMV by DAS-ELISA. The samples found contaminated with WMV in the samples were tested with two different primer pairs specific to WMV by Polymerase Chain Reaction (PCR). Samples giving positive results for WMV were also inoculated into indicator plants by mechanical inoculation and biological and molecular features of WMV isolates were revealed. DNA sequences were obtained from RT-PCR products of WMV-infected samples, as a result of phylogenetic analysis based on DNA sequences, the phylogenetic relation of WMV detected in Diyarbakır and its affinity with other isolates found in the world was investigated and it was revealed that it was close to the WMV-Syria isolate.