Piezoelektrik tabanlı akustik frekans çözümleyici
Determination of human foot acoustic signal by using piezoelectric sensor
- Tez No: 658084
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KURT, DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Piezoelektrik etki ilk defa 1880'de Laureates ve ark. tarafından keşfedilmiştir. Piezoelektrik etkisi, mekanik gerilmelere maruz bırakılan özel malzemelerde kutuplanmadaki değişikliği ifade eder. Polarizasyondaki bu strese bağlı değişim, materyal boyunca ölçülebilir bir elektriksel potansiyel fark olarak kendini gösterir. Akustik dönüştürücülerde, ses dalgaları üretmek için piezoelektrik malzemeler kullanılır. Harmonik olarak değişken bir elektrik alanına maruz kaldığında, titreşen bir piezoelektrik malzeme, çevresindeki ortamda, ses dalgası üretilmesine neden olan bir sıkışma yaratır. Aynı şekilde piezoelektrik malzeme akustik enerji kaynaklı basınca maruz kaldığında akustik sinyal karateristiğine sahip elektrik sinyali üretir. Yürüyen insanlar, ayak ile destekleyici yüzey arasındaki etkileşimler nedeniyle birkaç Hertz'den ultrasonik frekanslara kadar geniş bant frekans aralığında titreşimler ve ses üretir. Farklı genliğe sahip akustik dalgalar piezo malzeme üzerinde farklı basınç değerleri sergileyeceğinden, piezoelektrik üzerindeki potansiyelin ölçülmesiyle akustik dalganın genliği belirlenebilecektir. Etkiyi tanılamakta sadece genliğin belirlenmesi yetersiz kalacaktır. Bu yüzden piezoelektrik şerit sensör üzerinden zaman ekseninde ölçülen sinyalin, FFT yöntemi ile frekans uzayına dönüşümü yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar bu yöntem kullanılarak, insan ayak sesinin önerilen sensör ile tanılanabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The piezoelectric effect was first discovered in 1880 by Laureates et al. Piezoelectric effect refers to the change in polarity in special materials subjected to mechanical stresses. This stress-dependent change in polarization manifests itself as a measurable electrical potential difference across the material. Piezoelectric materials are used in acoustic transducers to generate sound waves. When subjected to a harmonically variable electric field, a vibrating piezoelectric material creates a compression in the surrounding environment causing a sound wave to be generated. Likewise, when the piezoelectric material is exposed to pressure due to acoustic energy, it generates an electrical signal with an acoustic signal characteristic. Walking people generate vibrations and sound in a wide band frequency range from a few Hertz to ultrasonic frequencies due to interactions between the foot and the supporting surface. Since acoustic waves with different amplitudes will exhibit different pressure values on the piezo material, the amplitude of the acoustic wave can be determined by measuring the potential on the piezoelectric. Determining the amplitude alone will be insufficient to diagnose the effect. For this reason, the signal measured in the time axis on the piezoelectric tape sensor is transformed into the frequency space by the FFT method. The results obtained showed that using this method, human footsteps can be identified with the recommended sensor.