Okul öncesi dönem çocuklarının sosyal beceri ve problem davranışları ile teknolojik cihaz kullanımı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between social skills and problem behaviors of preschool children and their use of technological devices
  1. Tez No: 658085
  2. Yazar: BÜŞRA GÜLLÜ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLHAN GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Araştırma 48-72 aylık okul öncesi dönem çocuklarının sosyal beceri ve problem davranışları ile teknolojik cihaz kullanımı arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada genel tarama modellerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2019-2020 eğitim-öğretim yılında Batman ili Merkez ilçesinde bulunan bağımsız anaokullarına devam eden 48-72 aylık 183 çocuk ve bu çocukların anne-babaları oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla“Genel Bilgi Formu”,“Anaokulu ve Anasınıfı Davranış Ölçeği (PKBS-2)”,“Okul Öncesi Çağındaki Çocukların Teknoloji Kullanımı Hakkında Ebeveyn Görüşleri Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde teknolojik cihaz kullanım puanları normal dağılım göstermediği için nonparametrik testlerden“Mann-Whitney U”ve“Kruskall-Wallis H”testi kullanılmıştır. Okul öncesi dönem çocuklarının teknolojik cihaz kullanımı ile sosyal beceri ve problem davranışları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla“Spearman Rho Korelasyon Katsayısı”belirlenmiştir. Araştırmada çocukların teknoloji kullanımları arasında 5 yaş grubunda, ebeveyn yaşına göre 36-45 yaş grubunda ve ilk defa teknolojik cihazları kullanmaya başlama ayına göre 12 ve 24. ay gruplarında anlamlı farklılık görülürken; çocuk cinsiyeti, ebeveyn cinsiyeti, öğrenim durumu, kardeş sayısına göre anlamlı farklılık görülmediği sonucuna ulaşılmıştır. Çocukların sosyal becerileri ilk defa teknolojik cihazları kullanmaya başlama ayına göre 12. ay ve 60-72 ay grubunda anlamlı farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Çocukların problem davranışları ilk defa teknolojik cihazları kullanmaya başlama ayına göre anlamlı farklılık göstermemektedir. Ayrıca çocukların teknoloji kullanımı ile sosyal beceri düzeyleri arasında anlamlı, pozitif yönde ve düşük düzeyde ilişki; teknoloji kullanımı ile problem davranış düzeyleri arasında anlamlı olmayan, pozitif yönde ve düşük düzeyde ilişki; sosyal beceri ölçeği ile problem davranış düzeyleri arasında anlamlı, pozitif yönde ve düşük düzeyde ilişki olduğu saptanmıştır. Yapılacak araştırmaların şehir merkezinde yer alan okullar ve kırsalda bulunan okullarda eğitime devam eden çocuklar dahil edilerek karşılaştırmalı bir araştırma olarak yapılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the relationship between the social skills and problem behaviors of pre-school children who are 48-72 months old and their use of technological devices. The study group of the study consists of 183 children aged 48-72 months who attend independent kindergartens in the central district of Batman province in the 2019-2020 academic year and their parents.The research is in the model of coherent scanning which is one of the general scanning models. In this study,“General Information Form”,“Preschool and Kindergarten Behaviours Scales (PKBS-2)”and“Parents'Views Scale on the use of Technology by pre-school children”were applied. As the technological device usage scores do not show normal distribution in the analysis of the data, the“Mann-Whitney U”and“Kruskall-Wallis H”tests, which are among the nonparametric tests, were used. The“Spearman Rho Correlation Coefficient”was determined to determine the relationship between preschool children's use of technological devices and their social skills and problem behaviors. As a result of the research, Among the technology use of children, 5-year-old group, 36-45-year-old group by parental age and 12th-24th-month-old group by the month of starting to use technological devices for the first time differ significantly. Among the technology use of children, 5-year-old group, 36-45-year-old group by parental age and 12th-24th-month-old group by the month of starting to use technological devices for the first time differ significantly. Whereas there is no significant difference according to variables such as the gender of the children and the gender of parents, the educational level and the number of siblings. The social skills of the children indicate that they use the first technological devices, according to the starting month and 60-72 months. The problem behaviors of the cildren do not show significance compared to the month of showing that they used the first technological devices. Furthermore, a low level of positive meaningful correlation has been found between children's use of technology and social skill levels of children. A low level of positive meaningless correlation has been observed between the usage of technology and problem behavior level. It has been determined that there is a low level of positive meaningful correlation between social skills scale and problem behavior level. It can be suggested that the studies to be conducted should be conducted as a comparative study by including the schools in the city center and the children who continue their education in rural schools.