Büro çalışanları açısından ergonomi biliminin önemi ve farkındalık düzeyi
The importance and awareness level of ergonomics in terms of office workers
- Tez No: 658281
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Ülkemizde 30.06.2012 yılında yürürlüğe giren 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği kanunu ile tüm özel sektör ve kamu çalışanlarını kapsayan kurallar ve yaptırımlar getirilmiştir. Fakat söz konusu kanunda, yönetmelik ve yaptırımların birçoğunda daha tehlikeli yerlere önem verilmiş, az tehlikeli sınıfa giren büro çalışma ortamları yeterince önemsenmemiştir. Büro çalışanlarını fazlasıyla etkilemekte olan, görülen veya gizli kalan tehlikeli durumlar ve risk unsurları olduğu unutulmamalıdır. Günü-müzde çalışanların büyük çoğunluğu zamanını büro ortamlarında geçirmektedirler. Bu sebeple çalışanların karşılaşabileceği meslek hastalıkları ve iş kazalarının ergonomi bilimi ile çok güçlü bir bağı bulunmaktadır. Ergonominin başlıca hedefi; iş hayatının ve çalışma ortamlarının kalitesini yükseltmektir. Bu açıdan değerlendirildiğinde, ergonomi biliminin önemi, kas ve iskelet sistemi sıkıntılarından psikolojik rahatsızlıklara kadar farklı sağlık problemlerinde ortaya çıkmaktadır. Bu sebeplerin bir yansıması olarak, bu çalışma kapsamında, ''A'' kurumunda görev yapan büro çalışanları üzerinden bir anket çalışması yapılmıştır. Anketin ilk kısmında kişisel bilgiler hakkında sorular sorulurken, ikinci kısımda ise ergonomi ile ilgili detaylı sorular yer almaktadır. Elde edilen sonuçlar gayet ilgi çekici olarak bulunmuş ve ''B'' kurumu büro çalışanları ile yapılan ilâve bir anket çalışması ile desteklen-miştir. Yapılan değerlendirme sonucunda büro çalışanlarının ergonomi bilimi hak-kındaki bilgi ve farkındalık düzeylerinin istenilen seviyede olmadığı görülmüştür. Bununla beraber ergonomi biliminin farkındalığının uygun eğitimlerle arttırılabileceği ve dolayısıyla da ergonomiden kaynaklı sağlık problemlerinin minimum düzeye indirilebileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the Occupational Health and Safety Law No. 6331, which came into force on 30.06.2012 in our country, rules and sanctions covering all private and public emplo-yees were introduced. However, when the law in question was examined, it was ob-served that more dangerous workplaces were mentioned more in many of the regula-tions and sanctions, and it was observed that the working environments in the less dangerous class were not adequately addressed. It should not be forgotten that there are explicit or hidden hazardous situations and risk factors that profoundly affect office workers. Today, the vast majority of employees spend their time in office set-tings. For this reason, occupational diseases and work accidents that employees may encounter have a powerful connection with the science of ergonomics. The main goal of ergonomics; is to improve the quality of work-life and work environments. When evaluated from this point of view, the importance of the science of ergonomics emer-ges in different health problems from muscle and skeletal system problems to psyc-hological disorders. As a reflection of these reasons, within the scope of this work, a survey study was conducted on the office staff working at Institution ''A''. While the first part of the survey is asking questions about personal information, the second part includes detai-led questions about ergonomics. The results obtained were found to be very interes-ting and were supported by an additional survey study conducted with the office staff of Institution ''B''. As a result of the evaluation, it was seen that the knowledge and awareness levels of office workers about ergonomics were not at the desired level. Besides, it has been determined that appropriate training can increase awareness of ergonomics science and therefore, health problems caused by ergonomics can be minimized.