Sosyal bilimler perspektifinde İnşaat 4.0 kavramı üzerine farkındalık ve bir model çalışması
Awareness and a model study on Construction 4.0 concept in social sciences perspective
  1. Tez No: 658331
  2. Yazar: AYŞE NUR AKPINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ESRA PEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Endüstri 4.0 insanın kas gücüne değil, beyin gücüne dayanan anlayışı benimseyen bir üretim sistemidir. İlk kez 2013 yılında Almanya'da kullanılan Endüstri 4.0, artık günümüz Türkiye'si için de uzak bir kavram olmaktan çıkmıştır. Endüstri 4.0 ya da dördüncü sanayi devrimi olarak bilinen bu süreç, son üretim teknolojilerinin, otomasyon sistemlerinin ve bu sistemi oluşturan teknolojilerin birbirleriyle veri alışverişinde bulunduğu sistem olarak tanımlanmaktadır. Bu yeni sistem, Siber Güvenlik, Siber Fiziksel Sistemler, Bulut Teknolojileri, Akıllı Fabrikalar, Nesnelerin İnterneti, İnternet Servisleri, Öğrenen Robotlar, Büyük Veri, Sanal Gerçeklik ve 3 Boyutlu Yazıcılar gibi yüksek teknoloji içerikli bileşenlerden oluşmaktadır. Bu bileşenlerin rol aldığı üretim sistemi ise karanlık üretim olarak adlandırılmakta olup Endüstri 4.0 kavramı ekonomilerde artan rekabet ortamında verimliliği artıran kilit faktör haline dönüşmüştür. Son yıllarda sektörler açısından önemli bir sinerji oluşturan Endüstri 4.0 kavramı inşaat sektörünü de etkisi altına almış ve sektördeki birçok ihtiyacı karşılayacak olan teknolojiler yavaş yavaş da olsa inşaat alanına girmeye başlamıştır. Endüstri 4.0'ın inşaat sektörüne uyarlanmış hali olarak nitelendirilen İnşaat 4.0 kavramı ise sektörde yakın zamanda yankı getirmeye başlamıştır. İnşaat sektörünün birçok yan sektörü de besleyen bir yapıya sahip olduğu ve sektörün özellikle ekonominin daralma dönemlerinde dar boğazdan kurtulmak için ilk çıkış noktalarından birini oluşturduğu düşünüldüğünde sektöre yönelik makro ve mikro perspektifte yapılan çalışmalar büyük önem arz ettiği görülmektedir. Çalışmada iki farklı analiz yapılmıştır. Bunlardan ilki İnşaat 4.0 kavramına yönelik farkındalık durumunu ortaya koymak için Elazığ ilinin örnek alındığı mikro ölçekli bir analizdir. Çalışma kapsamında Elazığ ilinde faaliyet gösteren 49 adet inşaat şirketi ile anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular frekans ve yüzdesel ifadelerle ortaya konmuş, anket verileri değerlendirilirken göreceli önem analizi, güvenilirlik analizi ve pestel analizi kullanılmıştır. Çalışmada yapılan bir diğer analiz ise inşaat sektörünün alt bileşenlerinden olan konut sektörü satış talebini belirleyen unsurları ortaya koyan ekonometrik yöntemler ile gerçekleştirilen bir model çalışmasıdır. Çalışmanın dördüncü ve son bölümünde yer alan bu model çalışmasında Klasik Birim kök testlerinden olan Genişletilmiş Dickey Fuller (ADF), Philips Perron (PP) ve Ng-Perron Testlerinden yararlanılmıştır. Ayrıca çalışmanın bu bölümünde yapısal kırılmanın dikkate alındığı birim kök testlerinden Zivots ve Andrews birim kök testi ve Lee ve Strazcich (2013) çift kırılmalı birim kök testlerinden faydalanılmıştır. Doğrusallığın test edilmesi için Harvey, Leybourne, Xia (2008) doğrusallık Testi kullanılmasının ardından Hepsağ (2019) birim kök testi ve eşbütünleşme testinden faydalanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre konut satışı miktarı ile kişi başına gelir durumu, tarım istihdam sayısı, nüfus ve evlenme sayısı ve deflatör arasında uzun dönemde bir ilişkinin var olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Industry 4.0 is a production system that adopts an understanding based on brain power, not human muscle strength. Industry 4.0 which was employed for the first time in Germany in 2013 is no longer a distant concept for modern-day Turkey. This process, known as Industry 4.0 or the 4th. Industrial Revolution, is defined as the system where the latest production technologies, automation systems, and technologies that make up this system exchange data with each other. This new system consists of high-tech components such as Cyber Security, Cyber Physical Systems, Cloud Technologies, Smart Factories, Internet of Things, Internet Services, Learning Robots, Big Data, Virtual Reality and 3D Printers. The production system in which these components play a role is called dark production and the concept of Industry 4.0 has become a key factor that increases efficiency in the increasingly competitive environment in economies. The concept of Industry 4.0, which has created an important synergy in terms of sectors in recent years, has also affected the construction sector and technologies that will meet many needs in the sector have started to enter the construction field, albeit slowly. The concept of Construction 4.0 which is described as the adaptation of Industry 4.0 to the construction sector, has recently started to resonate in the sector. Considering that the construction sector has a structure that feeds many sub-sector and that the sector is one of the effective sectors to get rid of the tightness in the recession periods of the economy, the studies carried out in the macro and micro perspective for the sector are of great importance. From this point, two different analyses were made in the study. The first of these is a micro-scale analysis in which Elazig province is taken as an example to reveal the awareness of the concept of Construction 4.0. Within the scope of the study, a survey was conducted with 49 construction companies operating in Elazig. In line with the findings obtained, the data were presented with frequency and percentage expressions and in evaluating the survey data, three methods were used, namely, relative importance analysis, reliability analysis Pestel Analysis and Mann Whitney U test. Another analysis made in the study is a model study conducted with econometric methods that reveal the factors that determine the sales demand of the housing industry, which is one of the sub-components of the construction sector. In this model study included in the fourth and last part of the work, the Augmented Dickey Fuller (ADF), Philips Perron (PP) and Ng-Perron tests, which are the Classical Unit Root tests, were used. In addition, in this part of the study, Zivots and Andrews unit root tests and Lee and Strazicich (2013) birefringent unit root tests, which are unit root tests that take structural breakage into account, have been used. In order to test the linearity, following the linearity test of Harvey, Leybourne, Xia (2008), Hepsağ (2019) unit root test and also Hepsağ (2019) cointegration test were used. According to the findings of study, it has ben reached that there is a long run relationship between the amount of housing sales with income per capita, the number of agricultural employment, the population and the number of marriages and the deflator.