B4C üretimi esnasında meydana gelen baca tozunun değerlendirilmesi
Evaluation of the chimney dust durine B4C production
- Tez No: 658336
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, BOROPTİK Mühendislik Ar-Ge İmalat ve Ticaret A.Ş.'nin elektrik ark yöntemi ile bor karbür (B4C) üretimi yaparken baca gazından tutulan bor esaslı toz partiküllerinin karakterizasyonu ve bu toz partiküllerinden bor karbür üretimi yapılmıştır. Karakterizasyon işleminde titrasyon yöntemi kullanılarak toplam bor oranı tespiti ve karbon analizörü ile de toplam karbon oranı tespit edilmiştir. Yine partikül boyut analizi fabrika bünyesinde mevcut olan lazer difraktometre yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Tez çalışması kapsamında karakterizasyonu yapılan mikron boyutlu bor esaslı baca tozu partikülleri 1/2, 1/4 ve 1/8 gibi çeşitli oranlarda borik asitle karıştırılarak hammadde hazırlanmış ve bor karbür üretimi gerçekleştirilmiştir. Her karışımdan elde edilen ürün ayrı ayrı fabrika bünyesinde bulunan havalı öğütücü ile öğütülmüş ve toz partikülleri titrasyon yöntemi kullanılarak toplam bor oranı tespiti ve karbon analizörü ile de toplam karbon oranı tespit edilmiş ve sonuçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, BOROPTİK Engineering R & D Manufacturing and Trade Inc. In the production of boron carbide (B4C) by the electric arc method, boron-based dust particles which are kept from flue gas characterization and boron carbide production from these dust particles were made.Total boron ratio was determined by titration method and total carbon ratio was determined by carbon analyzer in characterization process. Again, particle size analysis was performed by using the laser diffractometer method. In the scope of the thesis, micron-sized chimney powder particles were characterized by boron acid in various ratios such as 1/2, 1/4 and 1/8. The product obtained from each mixture was separately milled with air mill and the total boron ratio was determined by using the titration method of the powder particles and the total carbon ratio was determined by the carbon analyzer and the results were discussed.