Belediyelerde hizmet memnuniyeti ile seçmen yönelimi arasındaki ilişki: Sancaktepe Belediyesi örneği
The relationship between service satisfaction and voter orientation in municipalities: The case of Sancaktepe Municipality
  1. Tez No: 658335
  2. Yazar: ÖMER GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI YILMAZ UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Belediyeler, mahalli müşterek ihtiyaçların karşılanması amacıyla örgütlenmiş yerel yönetim birimleridir. Bu kapsamda belediyelerin asli görevleri, yerel kamu hizmetlerinin sunulmasıdır. Son yıllarda kamu yönetimi uygulamalarında hakim olan Yeni Kamu İşletmeciliği (YKİ) yaklaşımı doğrultusunda yerel hizmetlerde de müşteri odaklı yönetim anlayışı egemen hale gelmiştir. Yeni kamu işletmeciliğinde nihai amaç hizmet sunumunda müşterilerin hizmetlerden duydukları memnuniyet düzeylerinin en yüksek noktaya çıkarılmasıdır. Hizmetten memnun olan müşteriler (vatandaşlar) aldıkları hizmetin devamını isteme eğiliminde olacaklar ve seçmen olarak da tercihini bu yönde kullanacaklardır. Peki gerçekten yerelde müşteriler (seçmenler), kamu hizmetlerinin kim tarafından ve nasıl verileceğine dair kararı nasıl verirler? Yerelde seçmen davranışını etkileyen faktörler nelerdir? Yeni kamu işletmeciliğinin önerdiği gibi, seçmenler hizmetten memnuniyet duydukları ölçüde varolan yönetime oy verme eğiliminde midir? Literatürde, seçmen davranışı üzerine yapılan çalışmalarda, 3 ana yaklaşım öne çıkmaktadır: (a) sosyolojik model, (b) psikolojik model, (c) rasyonel tercih modeli. Söz konusu seçmen davranışına dair modeller, çoğunlukla genel seçimlere odaklanır ve yukarıda da anıldığı gibi farklı faktörlerin seçmen davranışına etkilerini ölçmeye odaklanır. Tez çalışmasının amacı, seçmenlerin belediye seçimlerindeki siyasi tercihleri üzerinde belediye tarafından sunulan hizmetlerin memnuniyet düzeylerinin ne derece ve ne yönde etkilediğinin araştırılmasıdır. Bu amaç doğrultusunda, öncelikle literatürde genel kabul görmüş savlar taranmış ve söz konusu savlar, İstanbul'da Sancaktepe Belediyesi'nde gerçekleştirilen alan araştırması ile sınanmıştır. Alan araştırmasında, 500 kişiye anket uygulanmıştır. Alan araştırmasıyla, yerel seçmen davranışı ile hizmet memnuniyeti ilişkisine dair veri toplanmış ve veriler üzerinden genel kabul görmüş argümanlar sınanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, yerel seçimlerde seçmenlerin hizmet memnuniyetine göre oy verme eğiliminde olmadığı, aksine sosyolojik ve / veya ideolojik yaklaşımların seçmen davranışlarını yönlendirdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Municipalities are local government units organized to meet common local needs. In this context, the main duties of municipalities are to provide local public services. In line with the New Public Management (YKİ) approach that has dominated public administration practices in recent years, a customer-oriented management approach has become dominant in local services. The ultimate aim in new public management is to increase the satisfaction level of customers with the services to the highest point. Customers (citizens) who are satisfied with the service will tend to continue to support the service they receive and will use their preference as voters in this direction. So, really, how do local customers (voters) decide on who and how to deliver public services? What are the factors affecting voter behavior in the local level? Do voters tend to vote for the existing administration to the extent that they are satisfied with the service, as the new public management suggests? According to the literature on voter behavior, three main approaches come to the fore: (a) sociological model, (b) psychological model, (c) rational choice model. Models of such voter behavior mostly focus on general elections and as mentioned above, focus on measuring the effects of different factors on voter behavior. The purpose of the thesis study is to investigate to what extent and in what way the satisfaction levels of the services provided by the municipality affect the voters' political preferences in the municipal elections. In line with this purpose, firstly, the generally accepted arguments in the literature were scanned and the aforementioned arguments were tested with the field study conducted in Sancaktepe Municipality in Istanbul. In the field research, a questionnaire was applied to 500 people. With the field research, data on the relationship between local voter behavior and service satisfaction were collected and generally accepted arguments were tested based on the data. According to the results of the research, it was observed that voters do not tend to vote according to service satisfaction in local elections, on the contrary, sociological and / or ideological approaches direct voter behavior.