Rheological control of reactive and nonreactive particles
Reaktif ve reaktif olmayan partiküllerin reoloji kontrolü
- Tez No: 658447
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Seramik Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Ceramic Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Seramik endüstrisinde kolloidal sistemlerin kayma tepkisi ürünün nihai özelliklerini etkilediğinden ötürü kritik bir önem taşımaktadır. Bu tez çalışmasında, reaktif çimento esaslı partiküller ve reaktif olmayan seramik partiküller incelenmiştir ve kolloidal bilimi bakış açısıyla karakterize edilmiştir. Çalışmanın ilk kısmında, endüstriyel atık ürünlerinden elde edilen, ekstrüde edilebilir, hafif agregalı ve yüksek dayanımlı çimento esaslı malzeme formülasyonu elde edilmiştir. Elektrostatik itme ve sterik engel özelliklerinden faydalanan rastgele graftlanmış kopolimer, partiküllerin akışını kontrol etmek için kilit nokta olmuştur. Optimize edilmiş karışımda, 80 MPa basınç dayınımı ve 1900 kg/cm3 kuru-sertleşmiş yoğunluk çerçevesinde yüksek performans korunmuştur. Amerikan Beton Enstitüsü'ne göre bu formülasyon, yüksek dayanımlı (>55 MPa) ve hafif agregalı (320-1920 kg/m3) olarak sınıflandırılmıştır. Çalışmanın ikinci kısmında, rastgele doğrusal bir kopolimer kullanarak itriya ile stabilize edilmiş zirkonyanın yaş işlenebilirliği elde edilmiştir. Bu kopolimer, sisteme polimer-polimer köprüleme ile koagülasyon yapması için tasarlanmıştır ve inovatif bir seramik jel kaplama yaklaşımına olanak tanımışır. Optimize edilmiş sistem %22.8'lik büzülme, 149 MPa'lık eğilme dayanımı ve 5.93 g/cm3'lük yoğunluk değeri göstermiştir. Literatürde verilen değerler ile karşılaştırıldığında; büzülme %20-30, eğilme dayanımı 150 MPa ve yoğunluk 6.07 g/cm3 olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Controlling the shear response of colloidal systems is critical in the ceramics industry as it affects the final properties of the product. In this thesis, reactive cementitious particles and nonreactive ceramic particles were studied and characterized by a colloidal science point of view. In the first part, the formulation of an extrudable, lightweight, high-strength cement-based material that utilizes industrial waste products was achieved. A random grafted copolymer that capitalizes electrostatic repulsion and steric hindrance was the key to control the flow of the particles. In the optimized mixture, high performance was maintained in terms of the compressive strength at 80 MPa and the dry hardened density at 1900 kg/cm3. According to the American Concrete Institute, this formulation is classified as high-strength (>55 MPa) and lightweight (320–1920 kg/m3). In the second part, the green machinability of yttria-stabilized zirconia was attained by employing a linear random copolymer. The copolymer was designed to coagulate the system by polymer-polymer bridging and facilitated an innovative ceramic gelcasting approach. The optimized system resulted in a shrinkage of 22.8%, a flexural strength of 149 MPa, and a density of 5.93 g/cm3. Compared to the values given in the literature; the shrinkage is 20–30%, the flexural strength is 150 MPa, and the theoretical density is 6.07 g/cm3.