Gebeliğinde intrauterin gelişme kısıtlılığı tanısı alan hastalarda maternal serumda caveolin düzeyinin sağlıklı gebelerle karşılaştırılması
Comparison of caveolin levels in maternal serum in patients with fetal growth restriction in pregnancy and healthy pregnant women
- Tez No: 658469
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL REŞAT ATALAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Gebeliğinde İntrauterin Gelişme Kısıtlılığı Tanısı Alan Gebelerde Maternal Serumda Caveolin Düzeyinin Sağlıklı Gebelerle Karşılaştırılması Amaç: Bu çalışma; intrauterin gelişim kısıtlılığı (İUGK) saptanan gebeler ile sağlıklı gebelerde, plasental anjiyogenezde kritik rol oynayan caveolinin gebelik dönemindeki serum düzeylerinin belirlenmesi ve bu maddenin İUGK etyopatogenezindeki olası potansiyel rolünün açıklığa kavuşturulması amacıyla planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada, üçüncü trimesterda İUGK tanısı alan gebelerle sağlıklı gebeler arasında maternal serumdan caveolin düzeyleri karşılaştırıldı. Nisan 2020 ile Mayıs 2020 tarihleri arasında Ankara Şehir Hastanesi Antenatal ve Perinatoloji Polikliniğine başvuran üçüncü trimesterdeki İUGK tanılı 37 gebe ile herhangi bir medikal problemi olmayan 37 sağlıklı gebe çalışmaya dahil edildi. Olguların tümünden ultrason gününde venöz kan örnekleri alındı. Caveolin ELİSA yöntemiyle çalışıldı. Sonuçların değerlendirilmesinde Independent-Samples T testi kullanıldı. İstatistiksel analizler Mann Whitney-U test, Shaphiro Wilk testi ve Kikare testi kullanılarak gerçekleştirildi, p değeri
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Comparison of Caveolin Levels in Maternal Serum in Patients with Fetal Growth Restriction in Pregnancy and Healthy Pregnant Women Objective: The aim of this study was to determine serum levels of caveolin, which plays a critical role in placental angiogenesis, in pregnant and to clarify the potential role of this substance in the etiopathogenesis of in fetal growth restriction (FGR). Materials And Methods:Caveolin levels from maternal serum were compared between pregnant women diagnosed with FGR in the third trimester and healthy pregnant women. In this study, 37 FGR patients in the third trimester of their pregnancy who applied to Antenatal and Perinatology Policlinic of Ministry of Health Ankara City Hospital between April 2020 and May 2020 and 37 healthy pregnant women without any medical problems were included. Venous blood samples were taken from all cases on the day of ultrasound. Caveolin was studied by ELİSA method. Independent-Samples T test was used to evaluate the results. Statistical analyzes were performed using Mann Whitney-U test, Shaphiro Wilk test and Chi-square test, and p value