3-12 aylık bebeği olan annelerin postpartum depresyon riskinin değerlendirilmesi ve bebeklerinin erken gelişim evreleri açısından karşılaştırılması
Evaluation of the potential relationship between maternal postpartum depression risk and the early childhood development in 3-12-month old babies
  1. Tez No: 658468
  2. Yazar: FATMA ŞULE ERDEM
  3. Danışmanlar: UZMAN ALKIM ÖDEN AKMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de postpartum depresyon (PPD) görülme sıklığı artmaktadır. Doğum sonrası dönemin oluşturacağı olumsuz etkiler annenin yanı sıra bebeğin gelişimini etkileyebilmektedir. Çalışmamızda 3-12 ay arası bebeği olan annelerin depresyon riski ve PPD ile bebeğin erken gelişim evreleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Eylül 2019-Ocak 2020 tarihleri arasında Ankara Şehir Hastanesi Sağlam Çocuk ve Genel Pediatri polikliniklerine başvuran 3-12 ay arası, 35 hafta ve üzerinde doğum öyküsüne sahip, sağlıklı bebekler ve özgeçmişinde psikiyatrik hastalık tanısı ve psikiyatrik ilaç kullanım öyküsü olmayan 221 anne araştırmamıza dahil edildi. Araştırmaya katılan annelere Demografik anket formu, Edinburgh Postpartum Depresyon Ölçeği (EPDS), bebeklere Erken Gelişim Evrelemesi Envanteri (EGE) bire bir yüz yüze uygulandı. Araştırmamızda EPDS kesme puanı 12 olarak alındı. EPDS puan ortalaması 9,4±5,8 ve annelerin %30,8'i depresyon açısından risk grubunda yer aldı.
Özet (Çeviri)
The incidence of postpartum depression is increasing in Turkey as well as in the world. The negative impacts of the postpartum period affect the mother in addition the baby. In this study, our aim was to evaluate the depression risk of mothers who have 3-12-month old babies, and the potential relationship between postpartum depression and early developmental stages of the babies. Between September 2019 and January 2020, 221 mothers and 3-12-month old babies who are admitted to the Well Baby and General Pediatrics Outpatient Clinics of Ankara City Hospital are included to the study. The mothers did not have a history of depression, psychiatric disease, or usage of psychiatric drug. The babies had 35 weeks or more birth history and did not have chronic disease or history of continuous drug usage. Demographic questionnaire form and Edinburgh Postpartum Depression Scale were applied to the mothers participating in the study by face to face. Ages & Stages Questionnaire was applied to the babies. The cutoff score of the Edinburgh Postpartum Depression Scale was 12 and the average score of the mothers was 9,4 ± 5,8. 30,8% of the mothers were in the risk group for depression.