Osteosentezde serklaj kablo kullanımının periosteal dolaşım ve kırık iyileşmesi üzerine etkisi, tavşan femurunda ın vıvo çalışma
The effect of cerclage cable use on periosteal circulation and fracture healing in osteosynthesis,in vivo study on the rabbit femur
- Tez No: 658475
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM NURİ AKTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Kalça protezi periprostetik kırıklarda ve revizyon kalça ameliyatlarında femoral kanal femoral stem ile dolu olduğundan kırık fiksasyonunda ve plak uygulamarında serklaj kablo kullanılması kaçınılmaz hale gelebilmektedir.Artan total kalça protez ameliyatları ve dolayısı ile artan periprostetik kırıklarda serklaj kabloların kırık kaynaması üzerine etkisi dikkate değerdir.Serlaj kablo uygulamasının periosteal dolaşımı etkilyerek kırık kaynaması üzerine etkisini araştırmayı hedeflemektedir. Gereç ve yöntem: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hayvan Deney Labarutuvarı ve Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde 20 adet Yeni Zellanda tipi erkek tavşan Kontrol ve Deney (metal ve polimer serklaj) grubu olarak üç gruba ayrılmıştır.Genel anestezi altında tüm tavşanların sol femur şaft bölgesinden transvers kırık hattı oluşturulup,intramedüller k-teli ile fikse edildi.Kontrol grubu ek işleme tabi tutulmadı.Deney grupları ise kırık hattı 1 cm proksimalinden metal ve elastik,polimer serklaj kablo sarıldı. Eşit sayıda tavşan, kırık oluşturulmasından 4 hafta sonra sakrifiye edilerek, kaynama dokuları radyolojik ve histolojik olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Since the femoral canal is filled with femoral stem in hip prosthetic periprosthetic fractures and revision hip surgeries, it may become inevitable to use cerclage cable in fracture fixation and plate applications. The effect of cerclage cables on fracture union,and thus increased periprosthetic fracture is remarkable in increasing total hip prosthesis surgeries . Materials and Methods: In Ankara Training and Research Hospital Animal Experiment Laboratory and the Orthopedics and Traumatology Clinic, 20 New Zealand type male rabbits were divided into three groups as Control and Experimental (metal group and polymer cerclage group) groups. Under general anesthesia, a transverse fracture line was created from the left femur shaft region of all rabbits and fixed with an intramedullary K-pin. The control group was not subjected to additional treatment. Experimental groups were wrapped metal and elastic, polymer cerclage cable 1 cm proximal to the broken line. Equal numbers of rabbits were sacrificed 4 weeks after fracture creation, and the union tissues were examined radiologically and histologically.