Ön vajinal duvar prolapsusuna eşlik eden paravajinal defektin cerrahi tedavisinde vajinal yolla uygulanan paravajinal onarım operasyonunun sonuçları ve yaşam kalitesi üzerine etkilerinin araştırılması
The main aim of the present study is investigating the short term results of vaginal paravaginal repair operation and its effects on postoperative life quality, sexual function and anatomic consequenses
- Tez No: 658476
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN SEYFİ AKSAKAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı ön vajinal duvar prolapsusuna eşlik eden paravajinal defektin cerrahi tedavisinde vajinal yolla uygulanan paravajinal onarım operasyonunun kısa dönem sonuçlarını incelemek ve hastaların postoperatif yaşam kalitesi üzerine etkisini araştırmaktır. Materyal ve Metod: Çalışmamız 1 Ocak 2015-1 Ocak 2018 yılları arasında hastanemiz jinekoloji kliniğinde paravajinal defektin eşlik ettiği ön vajinal duvar prolapsusu (Baden Walker sınflamasına göre 2. Derece ve üstü) tespit edilen ve bundan dolayı vajinal yolla cerrahi onarım (paravajinal onarım±anterior kolporafi) uygulanan tüm yaş grubundaki hastalar çalışmaya dahil edilmiştir.Yetersiz veriye sahip hastalar,BMI>40 hastalar,sistemik hastalığı(nörolojik hastalık,psikiyatrik bozukluk,ht,dm) olanlar çalışma dışı bırakılmıştır..Çalışma retrospektif karakterde olduğu için çalışma süresi içerisinde uygun karakterde olan tüm hastalar çalışmaya dahil edilmiştir.Çalışmamıza 40 hasta dahil edilmiştir.Postoperatif takibinde 2. Derece ve üstü önvajinal duvar prolapsusu tespit edilen hastalar cerrahi sonuç açısından başarısız olarak tanımlanmıştır. Yaşam kalitesi değerlendirmesinde postoperatif dönem için en az 6 aylık takipleri olan hastalara ulaşılmış ve jinekolojik muayeneleri yapılmıştır.Ayrıca Pelvic Organ Prolapse Distress Inventory (POPDI-6) ve Prolapse Impact Questionnaire (POPIQ-7), Pelvik Organ Prolapsusu / İdrar İnkontinansı Cinsel Fonksiyon Sorgulaması (PISQ-12) yaşam kalitesi ölçekleri hastalara verilmiş ve preoperatif ve postoperatif mevcut durumlarına göre tüm sorulara cevap vermeleri sağlanmıştır. Bulgular: Hastaların yaşam kalitelerinde ve cinsel fonksiyonlarında iyileşme olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: The main aim of the present study is investigating the short term results of vaginal paravaginal repair operation and its effects on postoperative life quality, sexual function and anatomic consequenses. Material and methods: This research contains 40 patients who has vaginal paravaginal repair operation because of paravaginal defect that accompanied by anterior vaginal wall prolapse . Patients postoperative vaginal examinations has done by using Baden-Walker Halfway classification. Pelvik Organ Prolapse Distress Inventory (POPDI-6), Prolapse Impact Questionnare (POPIQ-7), Pelvic Organ Prolapse/Urinary Incontinence Sexual Questionnaire (PISQ-12) forms has given to patients and it is provided that to answer the whole questions for all patients. High scores are showing the bad health status for POPDI-6 and POPIQ-7 questionnare and good sexual functions for PISQ-12 questionnare. Statistical analysis are done with IBM SPSS Statistics ver. 23 program. Results: It is seemed that patients life quality and sexual functions became better after surgery. There is statistically significant difference between postoperative and preoperative scores for POPDI-6, POPIQ-7 and PISQ-12 questionnare.