Güney Marmara Bölgesi sanayi domates alanlarının azot durumu ve bu alanların faydalanılabilir azot miktarının tayininde kullanılacak yöntemler
- Tez No: 65854
- Danışmanlar: PROF. DR. İ. ZEKİ ATALAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
IV ÖZET GÜNEY MARMARA BÖLGESİ SANAYİ DOMATES ALANLARININ AZOT DURUMU VE BU ALANLARIN FAYDALANILABİLİR AZOT MİKTARLARININ TAYİNİNDE KULLANILACAK YÖNTEMLER YAĞMUR, Bülent Doktora Tezi, Toprak Anabilim Dalı, Tez Yöneticisi; Prof. Dr. İ. Zeki AT ALAY Şubat 1997, 138 sayfa Bu araştırmanın amacı sanayi domatesi üretiminin yoğun olarak yapıldığı Güney Marmara bölgesi sanayi domates üretim alanlarının azot durumunu saptamak ve bu alanlarda bitkiye yarayışlı azot miktarlarının tayininde kullanılacak en uygun kimyasal analiz yöntem veya yöntemlerini belirlemektir. Araştırma konusu olan Güney Marmara bölgesinde sanayi domatesi üretiminin yoğun olarak yapıldığı Mustafakemalpaşa, Biga ve Karacabey yörelerinden bölgeyi temsil edebilecek 55 ayrı yerden, 0-30 cm. derinlikten toprak örneği alınmıştır. Alman toprak örneklerinde kum, mil, kil, bünye, pH, CaC03, eriyebilir total tuz, organik madde, total-N, tarla kapasitesi, katyon değişim kapasitesi, değişebilir katyonlar (Na+, K+, Ca** + Mg“”“), alınabilir makro ve mikro besin elementleri (P, K, Ca, Mg, Na, Fe, Zn, Cu, Mn, B) gibi bazı fiziksel ve kimyasal özelliklerin belirlemesi yapılmıştır. Bölgedeki toprakların azot durumunu saptamak için 1 1 farklı azot tayin yöntemi uygulanmış ve en uygun azot yönteminin belirlenmesinde ise Nmin”yöntemi ile bu yöntemlerin ilişkileri araştırılmıştır.Araştırmada elde edilen sonuçlar aşağıda açıklandığı şekilde üç başlık altında irdelenmiştir. 1 - Toprakların Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri Toprak örneklerinin kum kapsamları % 21.20-73.36, mil kapsamları % 17.08- 55.64, kil kapsamları ise % 5.16-45.88 arasında değişim göstermiştir. Toprakların bünye sınıfları incelendiğinde büyük çoğunluğun kumlu-tın, tın ve killi-tın sınıfa girdikleri görülmüştür. Toprak örneklerinin pH değerleri 5.76-7.87 arasında, CaC03 kapsamları % 0.68-12.69 arasında, suda eriyebilir total tuz kapsamları < % 0.03-0.165 arasında, organik madde kapsamları % 1.09-5.56, % 1.19-6.71, % 1.28-5.35 (Walkey-Black, Reuterberg-Kremkus ve kolorimetrik yöntem) arasında total-N kapsamları ise % 0.066-0.362 arasında bulunmuştur. Araştırma topraklarının tarla kapasitesinde tuttukları su miktarları % 8.79-47.14 arasında, katyon değişim kapasiteleri 12.50-54.14 me/100 gr., değişebilir potasyum kapsamları 0.10-1.38 me/100gr., değişebilir sodyum kapsamları 0.04-1.29 me/100gr. ve değişebilir Ca+++Mg++ kapsamları ise 11.86-52.38 me/100gr. arasında bulunmuştur. Toprak örneklerinin alınabilir fosfor kapsamları 0.60-15.4 ppm., alınabilir potasyum kapsamları 50-620 ppm., alınabilir kalsiyum kapsamları 2050-9800 ppm., alınabilir magnezyum kapsamları 290-2050 ppm., alınabilir sodyum kapsamları 30- 450 ppm. arasında bulunmuştur. Araştırmada kullanılan toprak örneklerinin alınabilir demir kapsamları 6.50 - 124.8 ppm., alınabilir çinko kapsamları 0.50-4.60 ppm., alınabilir mangan kapsamları 19.8-77.2 ppm., alınabilir bakır kapsamları 1.02-4.66 ppm. veVI alınabilir bor (sıcak suda çözünebilir bor) kapsamlarının ise 0.30-0.95 ppm. arasında değişim gösterdiği bulunmuştur. 2-Toprakların Azot Durumunu Saptamak İçin Kullanılan Azot Yöntemlerinden Elde Edilen Sonuçlar Güney Marmara bölgesi sanayi domates üretim alanlarının azot durumu ve bu alanlarının azot miktarının belirlenmesinde kullanılacak en uygun yöntemi seçmek amacıyla 11 farklı kimyasal analiz yöntemi denenmiştir. Bu yöntemlerden Nmin yöntemi standart yöntem olarak kabul edilmiş ve diğer yöntemlerle aralarında ilişki aranmıştır. Yapılan korelasyon hesaplamaları sonucunda Nmin yöntemiyle araştırmada kullanılan diğer kimyasal yöntemler arasındaki ilişkilerin korelasyon katsayıları aşağıdaki gibi istatistiki bakımdan % 1 ve % 5 düzeyde önemli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
via ABSTRACT N STATUS OF PROCESSING TOMATO FIELDS IN SOUTHERN MARMARA REGION AND MOST APPROPRIATE ASSESSMENT METHOD FOR SOIL N YA?MUR, Bülent Doctor Thesis, Soil Science Supervisior = Prof. Dr. İ. Zeki ATALAY February 1997, 138 pages This research was undertaken with the aim of studying the nitrogen status of processing tomato fields in Southern Marmara region. In order to accomplish the objective, it was necessary to ascertain the most suitalletable method or methods which will be used in detenrnning the avaiable nitrogen contents of these soils. Taking into account the distribution of these soils within Southern Marmara region, 55 soil samples from different localities were taken at 0-30 cm. depth. Some of the physical and chemical properties determined in these samples were sand, silt and clay contents, texture, pH, CaC03, total soluble salts, organik matter, total nitrogen, cation exchange capacity, exchangeable cation's (Na+, K+, Ca^+Mg**), macro and micro nutrients (P, K, Ca, Mg, Na, Fe, Cu, Zn, Mn, B). Eleven chemical methods were used to determine the available nitrogen status of soils in Southern Marmara region.“Nmin”was considered as the standart method and the results were statistically compared with the other examined methods. Results achieved were presented under three topics as given below.IX 1 -Some physical and chemical properties of the soil samples were found as follow The physical analysis had shown that, these samples contain 21.20-73.36 % sand, 17.08-55.64 % silt and 5. 16-45.88 clay. It was found that the majority of the soils were sandy-loamy, loamy and clay-loamy when they were classified according to their texture. The pH ranged from 5.76 to 7.87, CaC03 0.68 to 12.69 %, total soluble salt < 0.03 to 0.165 %. Organic matter changes between 1.09 and 5.56 %, 1.19 and 6.71 % and 1.28 and 5.35 % related to Walkey-Black (1965) Reuterberg- Kremkus (1951) and colorimetric methods (1966) total nitrogen 0.066-0.362 %. As regards the chemical analysis, these soil contain field capacity was between 8.79 and 47.14 %, exchangeable potassium 0.10-1.38 me/100 gr., exchangeable sodium 0.04-1.29 me/100 gr. and exchangeable Ca^+Mg“”" 11.86-52.38 me/100 gr. The cation exchange capacities ranged from 12.50 to 54.14 me/100gr. Water extractable P and NH4OAC extractable K, Ca, Mg and Na ranged from 0.60-15.4 ppm., 50-620 ppm., 2050-9800 ppm., 290-2050 ppm. and 30-450 ppm. respectivelly. Also, DTP A extractable Fe, Zn, Mn, Cu and hot water soluble B ranged from 6.5-124.8 ppm., 0.50-4.60 ppm., 19.8-77.2 ppm., 1.02-4.66 ppm. and 0.30-0.95 ppm.2-Results related to nitrogen methods Eleven chemical methods were used to determine the available nitrogen status of soils in Southern Marmara region. Results of these methods were statistically correlated with the standard Nmin method. Coefficients of the correlations were found significant at 1 % and 5 % level.