Türkiye'de düzenli yayın yapan diş hekimliği dergilerindeki ortodonti yayınlarının bibliyometrik analizi
A bibliometric analysis of orthodontics articles in periodical dentistry journals in Turkey
- Tez No: 658614
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAADET ÇINARSOY CİĞERİM
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Bibliyografya, Diş Hekimliği, Bibliography, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı, son 15 yılda düzenli yayın yapan ulusal kaynaklı diş hekimliği dergilerindeki ortodonti yayınlarının bibliyometrik analizinin yapılmasıdır. Bu çalışmada 2005-2019 yılları arasında Türkiye'de düzenli yayın yapan diş hekimliği fakültelerinin dergileri, Türkiye Klinikleri Diş Hekimliği Bilimleri Dergisi ve Türk Ortodonti Dergisi (TOD)'ndeki ortodonti yayınları bibliyometrik açıdan incelenmiştir. Ortodonti yayınlarının yarısına yakınının TOD'da yayınlandığı ve toplam yayın sayısının yıllara göre dağılımında ise en yüksek sayının 2010-2014 yılları arasında olduğu saptanmıştır. Yayınlar tür yönünden incelendiğinde tüm dergilerde yayınların en fazla orijinal araştırma, en az ise olgu sunumu şeklinde olduğu görülmüştür. Yayınlar sorumlu yazarın ünvanı yönünden incelendiğinde TOD'daki yayınlarda, ünvanı Doç. Dr. ve Dt. olan yazarların oranı daha düşük iken, ünvanı Yrd. Doç. Dr. / Dr. Öğr. Ü. olan yazarların oranının daha yüksek olduğu saptanmıştır. Ortodonti yayınlarına en çok katkıda bulunan üniversiteler Gazi Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi olurken, en fazla yayın yapan yazarların Türkiye'den sonra Hindistan, Amerika Birleşik Devletleri, Azerbaycan ve Brezilya'dan olduğu belirlenmiştir. Yıllara göre toplam ortodonti yayın sayıları incelendiğinde yıllar arttıkça ortodonti yayın sayılarının da arttığı görülmüştür. Bölümler arası multidisiplinerlikte, ortodonti ile en fazla çalışma yapan bölümlerin, ağız diş ve çene cerrahisi, pedodonti ve protetik diş tedavisi olduğu ve TOD'daki yayınlarda ortodontistlerin daha çok farklı kurumlardaki ortodontistlerle çalışmayı tercih ettiği, aynı kurumda ve farklı bölümlerde uzmanlaşmış diş hekimleriyle daha az çalışma yaptıkları saptanmıştır. Sonuç olarak ülkemizde ortodonti alanındaki yayınların farklı özellikler bakımından incelenebilmesi için ulusal ve uluslararası ortodonti yayınlarının bibliyometrik analizinin yapılmasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to make a bibliometric analysis of orthodontics articles in national periodical dentistry journals in last 15 years. In this study, orthodontics articles in periodical journals of dentistry faculties in Turkey, Turkish Journal of Orthodontics (TJO) and Turkiye Klinikleri Journal of Dental Sciences of the years 2005-2019 were analysed in a bibliometric way. It was determined that almost half of the orthodontics articles had been published in TJO and the highest number in the distribution of the total number of articles by years was in 2010-2014. When the articles were examined in terms of genre, it was seen that the articles were published as original research the most and case report the least in all journals. When the articles were examined in terms of title of the responsible author, it was determined that while the ratio of authors whose titles were Assoc. Prof. and DDS. was lower, the ratio of authors whose titles were Asst. Dr. was higher in articles published in TJO. It was identified that the universities which contributed to the orthodontics articles the most were Gazi University, Ankara University and Hacettepe University and the authors who published the most were from India, the USA, Azerbaijan and Brazil succeeding Turkey. When the total number of orthodontics articles were examined by years, it was seen that the number of orthodontics articles increased as the years increased. It was determined that the departments which study the most with orthodontics were oral and maxillofacial surgery, pedodontics and prosthodontics in interdepartmental multidisciplinarity and in articles in TJO between orthodontists prefer studying with the orthodontists from different institutions. As a result, a bibliometric analysis of national and international orthodontics articles are needed in order to examine the essays in the field of orthodontics in terms of different characteristics.