Suni dişlerin aşındırma sonrası yüzey pürüzlülüğüne polisaj tekniklerinin etkisi
The effect of polishing techniques on the surface roughness of artificial teeth after adjustment
  1. Tez No: 658644
  2. Yazar: İREM ÜÇÜNCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE FUNDA AKALTAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Dental protezlerin önemli bir elemanı olan suni dişlerin yüzeylerinin pürüzsüz olması birçok açıdan büyük önem taşır. Ağızda mevcut olan doğal dişlerle ve yumuşak dokuyla doğrudan temas halinde bulunan suni dişlerin yüzeyleri uyumlandırma sonrası pürüzlü bırakıldığında plak birikimi, çürük oluşumu, dişeti enflamasyonu gibi olumsuz sonuçlara neden olabilmektedir. Bu nedenle suni dişlerin aşındırma sonrası yüzey pürüzlülüğü, çeşitli polisaj işlemleriyle giderilmelidir. Araştırmada 4 farklı suni diş materyalinin aşındırma sonrası oluşan yüzey pürüzlülüğüne 5 farklı polisaj yönteminin etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada PMMA akrilik (A), çapraz çift bağlı akrilik (Ç), nanohibrit kompozit (N) ve izosit (İ) suni molar dişlerin bukkal yüzeyleri test alanı olarak belirlenmiştir. Suni diş yüzeyleri farklı grenlerdeki (-400, -600, -800, -1000) silikon karbid zımparayla ıslak ortamda aşındırılıp, üretici talimatları doğrultusunda; Sof-Lex (3M ESPE, St. Paul, MN, USA), OneGloss (Shofu Inc., Kyoto, Japan), pomza, polisaj pastası (Universal polishing paste, Ivoclar Vivodent AG, Italy) ve pomza sonrası polisaj pastası ile muamele edilmiştir. Polisaj yöntemleri Sof-Lex (Sx), OneGloss (Og), pomza (Pz), polisaj pastası (Pp) ve pomza sonrası polisaj pastası uygulaması (Pzp) olarak adlandırılmıştır. Polisaj sonrası yüzey pürüzlülük ölçümleri için profilometre kullanılmış, ortalama Ra değerleri kaydedilmiştir. Değerler 2 Yönlü Faktöryel Varyans Analizi (ANOVA) tekniği ile istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. A ve Ç diş tipleri için parlatma yöntemleri Ra ortalamalarına göre karşılaştırıldığında, Sx grubu ile diğer tüm gruplar arasındaki fark anlamlıdır (p0,05).
Özet (Çeviri)
It is critical for the artificial teeth, which are important elements of dental prostheses, to have smooth surfaces. When artificial teeth surfaces that are in direct contact with teeth and intraoral soft tissues have not been polished after intraoral adjustment, possible outcomes such as plaque accumulation, caries formation and gingival inflammation can occur. For this reason, artificial tooth surfaces should be smoothened with proper polishing processes. The purpose of this in-vitro research was to determine the effect of 5 different polishing methods on the surface roughness of 4 different artificial teeth after adjustment. The buccal surfaces of PMMA acrylic (A), double-cross-linked acrylic (C), nanohybrid composite (N) and isosit (I) artificial molar teeth were determined to be the test area. Artificial teeth surfaces were abraded in wet conditions using silicon carbide papers with different grades (-400, -600, -800, -1000). Artificial teeth were polished according to the manufacturer's instructions with the following products; Sof-Lex (3M ESPE, St. Paul, MN, USA), OneGloss (Shofu Inc., Kyoto, Japan), pumice, polishing paste (Universal polishing paste, Ivoclar Vivodent AG, Italy) and polishing paste after pumice. The polishing groups were as follows: Sof-Lex (Sx), OneGloss (Og), pumice (Pz), polishing paste (Pp) and post-pumice polishing paste application (Pzp). After the application of polishing methods, the surface roughness of each specimen was measured with a profilometer and the Ra values (µm) were recorded. Data were statistically evaluated by using 2-way Factorial Analysis of Variance (ANOVA) technique. When the polishing methods for groups A and C were compared with respect to Ra, the difference between the Sx group and the other groups were stastistically significant (p0,05). For the Pz method, the difference between C and I groups was statistically significant (p0,05).