Farklı dezenfektan solüsyonlarının akrilik kaide maddesinin yüzey pürüzlülüğüne etkisi
The effect of different disinfectant solutions on the surface roughness of the acrylic base material
- Tez No: 658645
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE CAVİDAN AKÖREN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Farklı dezenfektan solüsyonlarının akrilik kaide maddesinin yüzey pürüzlülüğüne etkisi Isıyla polimerize olan akrilik rezin kullanılarak protez üretimi, dental laboratuvarlardaki en yaygın tedavi prosedürlerinden biridir. Protezlerin üretiminden sonra kliniklere tesliminde ya da tamir ve besleme gibi dental laboratuvarlara gönderildiği durumlarda, çapraz enfeksiyon riskini engellemek açısından dezenfeksiyonu önem kazanmaktadır. Protezlerin kimyasal maddeler içeren dezenfektan solüsyonlar içinde bekletilmesi hem dental laboratuvarlar da hem de hastaların günlük protez temizliğinde kullandığı en yaygın yöntemlerden biridir. Bu solüsyonların; renklenme, mikroorganizma tutulumu ve dokularda mikro travmaya sebep olmaması açısından akrilik kaide materyalinin yüzey pürüzlülüğünü arttırmaması istenmektedir. Bu çalışmada ısı ile polimerize olan akrilik rezin materyalinden hazırlanan 100 örnek rastgele 5 gruba ayrılmış distile su ve dört farklı dezenfektan solüsyonunda bekletilmiştir. Perasetik asitte 5 dk, sodyum hipoklorit, klorheksidin ve Zeta 7 solüsyonunda 10 dk olacak şekilde her gün bekletilerek, 7., 14. ve 21. günlerdeki yüzey pürüzlülükleri ölçülmüştür. Elde edilen veriler istatistiksel olarak ANOVA ve Bonferroni Çoklu Karşılaştırma Testi ile değerlendirilmiştir. İstatistiksel değerlendirmeler sonucunda dezenfektan solüsyonları arasında fark bulunmamıştır. Klorheksidinde bekletilen örneklerin yüzey prüzlülüğünde 21 gün sonunda istatistiksel olarak anlamlı bir değişiklik meydana gelmezken, sodyum hipoklorit, perasetik asit ve Zeta 7 solüsyonunda bekletilen örneklerin yüzey pürüzlülüklerindeki artış istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The effect of different disinfectant solutions on the surface roughness of the acrylic base material Prosthesis fabrication using heat-polymerizing acrylic resin is one of the most common treatment procedures in dental laboratories. In cases where prostheses are delivered to clinics after production or sent to dental laboratories such as repair and relining, disinfection is important to prevent the risk of cross infection. Immersing the prostheses in disinfectant solutions containing chemical substances is one of the most common methods used by both dental laboratories and patients in daily prosthesis cleaning. These solutions must not increase the surface roughness of dental acrylic because of prevent the discoloration, microbial adhesion and micro trauma on tissues. In this study, 100 samples prepared from heat polymerized acrylic resin material were randomly divided into 5 groups and kept in distilled water and four different disinfectant solutions. Surface roughness was measured on 7th, 14th and 21st days by soaking in peracetic acid for 5 minutes, sodium hypochlorite, chlorhexidine and Zeta 7 solution for 10 minutes every day. The data obtained were evaluated statistically by ANOVA and Bonferroni Multiple Comparison Test. As a result of statistical evaluations, no difference was found between disinfectant solutions. While there was no statistically significant change in the surface roughness of the samples immersed in chlorhexidine after 21 days, the increase in the surface roughness of the samples immersed in sodium hypochlorite, peracetic acid and Zeta 7 solution was found to be statistically significant.