Tatlı su kefalinin dış morfolojik özellikleri ve ovaryumlarının histolojik yapısının araştırılması
A Study on external morphology and ovarium histological of fresh water chubs
  1. Tez No: 65866
  2. Yazar: MESUDE URAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi TATLI SU KEFALI ' NİN ( Leuciscus cephalus L.) DIŞ MORFOLOJİK ÖZELLİKLERİ VE OVARYUMLARININ HİSTOLOJİK YAPISININ ARAŞTIRILMASI Mesut URAL Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Su Ürünleri Yetiştiriciliği Anabilim Dalı 1997, Sayfa: 40 Bu çalışmada 135 adet dişi Tatlı Su Kefali ' nin ( Leuciscus cephalus I,.) dış morfolojik özellikleri, ovaryumlarının makroskobik ve mikroskobik yapısı incelenmiştir. Kasım-1995, Kasım-1996 tarihleri arasında Keban Baraj Gölünden yakalanan Tatlı Su Kefallerinin morfometrik ölçümleri alındıktan sonra dişi balıkların ovaryumları çıkartıldı. Ovaryumlarında morfometrik ölçümleri alındı ve % 10 Nötral Formalin, Bouin' s ve Tamponlu Formalin solüsyonları içinde tesbit edildi. En iyi sonuçlar Bouin' s ve Tamponlu Formalin solüsyonlarından alındı. Tesbit edilen doku parçalarından parafin bloklar hazırlandı ve mikrotomda 5-7 mikronluk kesitler alınarak rutin incelemeler için Masson' un üçlü boyaması, P.A.S. boyası, Heamotoxylen -eozin boyamaları uygulandı. Balıkların, yaşlarının tesbiti için pul, otolit, operkulum ve vertebralarından yararlanıldı. Bu balıkların yumurtalarının süratli gelişiminin Şubat ayında başladığı (450 mikrometre) ve Ağustos ayında (650 mikrometre) sona erdiği gözlemlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Tatlı su kefali, Morfoloji, Histoloji,Ovaryum,Keban Baraj gölü.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Master Thesis A Study on External Morphology and Ovarium Histological of Fresh Water chubs (Leuciscus cephalus L) Mesut URAL Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Fish Production and Breeding 1997, Page:40 In this study, external morphological characteristics, macroscobic and microscobic structure of ovaries of 135 female fresh water chubs ( Leuciscus cephalus L.) were examined. Specimens caught from Keban Dam Lake between November - 1 995, November - 1996, were measured macroscopically and then ovarium of female fishs were removed. Ovaries were measured macroscopically and fixed in % 10 Neutral formaline, Bouin's and Formaline with buffer solutions. The best results was obtained with Bouin's and Formaline with buffer. Fixed tissues were blocked by using paraffin and then blocked tissues were dissected in 5-7 Mm using microtome. Dissectted tissues were stained for rutine examinations by using Masson's threesome staining, P. A. S, Heamotoxylen and Eozin. At the some time, otolith, operculum and vertebra were examined in order to determine the ages of experimental fish. It is observed that the rapid growning of the eggs of these fishes starts at February (450 Mm) and ends at August (650 Mm) KEY WORDS: Fresh water chub, ovarium, histological, morphological, Keban Dam Lake.