İki farklı istasyonda ağ fileler içerisinde midye (Mytillus galloprovincialis, Lamarck 1819) yetiştiriciliği
  1. Tez No: 65865
  2. Yazar: ŞÜKRÜ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA ALPAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Türkiye, deniz ve içsu kaynaklan bakımından oldukça zengin bir ülkedir. Balık yetiştiriciliğinde önemli gelişmeler kaydetmiş ve bu gelişme günümüzde de devam etmektedir. Fakat kabuklu su ürünleri yetiştiriciliği için aynı sözleri söylemek ne yazık ki mümkün değildir. Türkiye'nin bu konudaki üretimi doğal stoklara bağlı olarak gerçekleşmektedir. Kabuklu su ürünleri yetiştiriciliği içerisinde kara midye (Mytilus galloprovincialis), istiridye (Ostrea edulis), akivades {Tapes decussatus) ilk ele alınabilecek türlerdir. Bunların içerisinde midye yetiştiriciliği en yaygın ve en kolay biçimde yapılabilir. Bu çalışmada ağ fileler içerisinde midye yetiştiriciliği, Urla- Îskele-Karantina Adasında bulunan ve balık yetiştiriciliği yapılanyüzer ağ kafeslerde ve S.Ü.FAK. (Homa) Dalyanın ana boğaz kısmında olmak üzere iki farklı istasyonda denenmiştir. Midyelerin pazar boyuna gelmeleri amaçlanmış ve bu amaç doğrultusunda gelişimleri takip edilmiştir. Ayrıca midyelerin asılı bulunduğu su ortamının bazı fiziksel, kimyasal ve biyolojik özellikleri de ölçülmüştür Sonuç olarak yüzer ağ kafeslerdeki midyeler çalışmanın ilk üç ayında dalyanda bulunan midyelere oranla çok daha hızlı bir gelişme göstermişler ve bir yıl sonunda her grup için 4 cm civarında boy artışı olmuştur. Tüm gruplar pazar boyuna ulaşmışlardır.
Özet (Çeviri)
Turkey is a quite rich country by its marine and inland resources. It has been recording substantial developments in fish culture and these developments are continuous today. But unfortunately it's not possible to say the same for shellfish culture. The production of Turkey in this subject is materialized as dependent on natural stocks. The first species considered in shellfish culture are black mussel (Mytillus galloprovincialis), oyster (Ostrea edulis) and short necked clam {Tapes decussatus). Mussel culture can be done most commonly and it's the easiest in three of them. In this study mussel culture in special nettings had been experienced in two different stations; in floating cages which were used for fish culture in Urla-İskele-Karantina Island and in the strait part of S.Ü.FAK. (Homa) Lagoon. It had been aimed to get mussels to the marketing size and in this direction their developments hadvn been observed. In addition some physical, chemical and biological conditions of water environment where mussels were hanged had been measured. As a result, the mussels in floating cages had developed faster than the mussels in lagoon in the first three months of the study and at the end of a year they reached to the marketing size. And each group has showed 4 cm tall increasing.