The role of Western allies on the rapid revival of West Germany from the 'path dependence' angle
Patika bağımlılığı bağlamında Batı Almanya'nın kısa zamanda yeniden canlanmasında batılı müttefiklerin rolü
- Tez No: 658755
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜROL BABA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı, İkinci Dünya Savaşından sonra Batı Almanya'nın hızlı bir şekilde yeniden canlanmasında ve savaşta yenilmiş ve zarar görmüş bir ülkeden tam olarak toparlanmış ve Batıya entegre olmuş bir ülkeye dönüşmesinde Batılı Müttefiklerin nasıl ve neden rol oynadığının patika bağımlılığı kavramından istifade edilerek araştırılmasıdır. İkinci Dünya Savaşından sonra ABD önderliğinde kurulan uluslararası düzen patika bağımlılığı özelliğine sahipti çünkü söz konusu düzenin kökleri 1815 Viyana Düzenine kadar giden bir geçmişe dayanıyordu. Bu patika bağımlı süreç; uyumlu ve kural temelli yapısıyla galip devletlerin gücüne ve zayıf devletler üzerindeki baskısına bir sınırlama getirmesi sebebiyle keyfi davranışlar sergilemelerini engelleyen, devletlerin birbirleri ile müzakere etmelerine imkân tanıyan, istikrarsızlığı azaltan kurumsal bir anlayış vasıtasıyla kendini güçlendirdi. Bu kurumsal anlayış zaman içinde siyasi, sosyal ve ekonomik yapıya o kadar yerleşmişti ki bu anlayışı değiştirmek ya da tamamen ortadan kaldırmak, istenmeyen ek maliyetlere sebep olacaktı. Öte yandan, savaş sonrası dönemin başlarında Batılı Müttefikler ve Sovyetler Birliği'nin birbirlerine karşı takındıkları tepkisel tavırların sonucu olarak artarda meydana gelen olaylar her iki tarafı kolayca dönemeyecekleri bir yola sevk etti ve bu olaylar silsilesi, Batı Almanya'nın hızlı bir şekilde yeniden canlanması ile sonuçlandı. Batı Almanya'nın İkinci Dünya Savaşından sonra hızlı bir şekilde yeniden canlanması Avrupa'nın yeniden yapılanması için gerekliydi ve Avrupa'nın yeniden yapılanması da kurumsal anlayışa dayalı, istikrarlı ve barışçıl uluslararası düzenin yeniden kurulması için gerekliydi.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate how and why the Western Allies played a role on the rapid revival of West Germany and her transformation from a defeated and war-torn to a fully recovered country reintegrated into the Western alliance after the Second World War via path dependence. The US led international order after the Second World War was path dependent because it has its roots in the history going back to the 1815 Vienna Settlement. That path dependent process reinforced itself through an institutional understanding, which had adaptable and rule-based characteristics, which deterred the victors from their arbitrary acts as it put restrictions on their state power and domination over weak states, allowed states to negotiate each other and reduced instability. In the course of time, that institutional understanding was embedded in political, social and economic structure so much so that changing or totally abrogating it, would cause undesired additional costs. On the other hand, the sequential events that happened as a result of reactive attitudes of the Western Allies and the Soviet Union towards each other at the beginning of the post-war era led both sides enter in a path which they could not easily reverse and those sequence of events culminated in the rapid revival of West Germany. The rapid revival of West Germany after the Second World War was necessary for the reconstruction of Europe and the reconstruction of Europe was necessary for the reestablishment of a stable and peaceful international order based on institutional understanding.