İlkokullarda yabancı dil olarak İngilizce öğretiminde yaşanan problemler: Konya örneği
Problems experienced in teaching English as a foreign language in primary schools: A case study of Konya
  1. Tez No: 658754
  2. Yazar: ALİ ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırmanın amacı ilkokullar müfredatında kendisine yer bulan yabancı dil eğitimi kapsamında gerçekleştirilen İngilizce öğretiminin öğretmen görüşlerine göre mevcut durumunu ortaya koymak ve İngilizce dil eğitiminde öğretmenlerin karşılaştıkları problemleri açıklamaktır. Nitel desende betimsel tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilen araştırmamızın hedef evrenini Konya ilinde görev yapmakta olan ilkokul İngilizce öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmanın hedef evreni dikkatinde araştırmada yer alan katılımcılar amaçlı örnekleme türlerinden maksimum çeşitlilik örneklemesi türüne göre seçilmiş 53 ilkokul İngilizce öğretmeninden oluşmuştur. Araştırmanın verilerini toplamak için örneklem grubuna araştırmacı tarafından hazırlanmış yarı yapılandırılmış görüşme formu yüz yüze görüşmelerle uygulanmıştır. Gerçekleştirilen görüşmeler sonucunda elde edilen veriler kategorik ayrıma tabi tutulmuş ve kümelenmeler dikkatinde ayrıştırılarak bulgulara dönüştürülmüştür. Ayrıca yapılan görüşmeleri ve kategorik ayrımların daha iyi anlaşılması için görüşmelerden bazıları bulgulara doğrudan aktarılmıştır. Araştırmanın sonuçları incelendiğinde ilkokullarda İngilizce öğretiminde karşılaşılan sorunların başını öğrencilerin dikkat dağınıklığı, yazma problemleri, müfredat yapısı, öğretmen yeterlilikleri ve ders kitabı içeriğinin yetersizliği çekmektedir. Ayrıca ders süreleri ve etkili etkinlik tasarımlarının olmaması da öğretmenler tarafından sorun olarak görülmektedir. Bu sonuçlardan hareketle müfredat içeriğinin geniş kapsamlı olarak yapılandırılması, uygulayıcı rolünde olan öğretmenlerinde ders müfredatında etkin bir biçimde yer almasının sağlanması, öğretmenlerin mesleki becerilerini geliştiren hizmet içi eğitimler alması, ders saati sürelerinin arttırılması, ölçme değerlendirme sisteminde alternatif uygulamaların kullanılması, görsel ve işitsel araçların teminin sağlanması, kaliteli etkinliklerin geliştirilmesi önerilebilir. Ayrıca bu araştırma nitel desende gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmadan farklı olarak alana özgü sorunların geniş bir katılımcı kitlesi ile belirlenmesi için nicel desende çalışmalarda önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal the present situation of English Teaching which is a part of Foreign Languages Teaching Curriculum in primary schools according to teachers' opinons, and to make the problems of those teachers working in the field clear. Primary School English Teachers working in Konya constitutes the target universe of our study which was conducted using the descriptive scanning model of qualitative research type. In the attention of the target universe of the study, the participants in the study consisted of 53 primary school English teachers selected according to the maximum variation sampling type from purposeful sampling types. A semi-structured interview form prepared by the researcher was applied to the sample group through face-to-face interviews to collect the research data. The data obtained as a result of the interviews were subjected to categorical separation and transformed into findings by separating in the attention of clusters. In addition, some of the interviews were directly transferred to the findings in order to better understand the interviews and categorical distinctions. When the results of the study are examined, the main problems encountered in teaching English in primary schools are students' distraction, writing problems, curriculum structure, teacher competencies and inadequate textbook content. In addition, lesson times and lack of effective activity types are also seen as a problem by the participant teachers. Based on these results of the semi-structured interviews, structuring the content of the curriculum in a comprehensive way, ensuring that teachers in the role of practitioners in the field are also included in the primary school curriculum development process effectively, taking in-service trainings that improve the professional skills of teachers, increasing the duration of the course hours, using alternative applications in the assessment and evaluation system, providing visual and audio tools and providing quality activities can be recommended. Furthermore, this research was carried out in qualitative design. It can also be suggested to apply quantitative studies in order to identify field-specific problems with a wide range of participants.