Birinci Haçlı Seferi ve Bizans (İmparator Alexios Komnenos Dönemi)
First Crusade and Byzantine (The Imperator Alexios Komnenos Period)
- Tez No: 658760
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYHUN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bizans tarihinde önemli imparatorlardan biri olan I. Alexios Komnenos, Bizans İmparatorluğunun dağılmakta olduğu bir zamanda askeri sınıfla beraber Bizans tahtına geçmiş ve imparatorluğun çeşitli düşmanlarına karşı ülkesini sonuna kadar diplomatik ve askeri hamlelerle muhafaza etmiştir. Normanlardan olan Robert Guiscard onun rakiplerinden biri olmuş. I. Alexios Komnenos onunla mücadele edebilmek için ittifaklar yapmıştır. Onun döneminde Selçuklu Türkleri, Bizans topraklarının aleyhine yayıldılar ve bunun neticesinde I. Alexios Komnenos ilk Haçlı Seferinin ortaya çıkmasında etkin bir rol oynadı. Bu İlk Haçlı Seferi, Anadolu'daki Türk üstünlüğüne son vererek Antakya, Urfa ve Kudüs bölgelerinde Haçlı yönetimlerinin oluşmasına neden olmuştur. I. Alexios Komnenos, Bizans İmparatorluğunun yıkılmasını böylece uzun bir süre önleyebilmiştir. Meydana gelen bu ilk Haçlı Seferi ile Anadolu'daki Türk gücü durdu ve birçok Selçuklu ülkesi Bizans ve Haçlıların yönetimi altına girdi. Askeri aristokrasiden gelen I. Alexios Komnenos ve onun başlattığı Komnenoslar sülalesi Bizans İmparatorluğu tarihinde alınan yeni bir soluk dönemi olarak tarif edilebilir.
Özet (Çeviri)
I. Alexios Komnenos, one of the important emperors in the Byzantine history, passed the Byzantine throne with the military class at a time when the Byzantine Empire was falling apart, and his country against the various enemies of the empire was diplomatic and military preserved with moves. Norman Robert Guiscard his competitor start to become. I. Alexios Komnenos entered into an alliance quest to fight him. During his reign, the Seljuk Turks spread against the Byzantine lands and as a result I. Alexios Komnenos played an active role in the emergence of the first crusades. The first Crusade ended Turkish rule in Anatolia and led to the formation of the Crusader administration in Antakya, Urfa and Jerusalem regions. Thus I. Alexios Komnenos was able to prevent the collapse of the Byzantine Empire for a long time. With this first Crusade, the Turkish power in Anatolia stopped and many Seljuk lands came under the rule of the Byzantine and Crusaders. I. Alexios Komnenos coming from the military aristocracy and his Komnenos family can be described as a new breath taking in the history of the Byzantine Empire.