Lise öğrencilerinin bilgisayara yönelik tutumları ile ebeveyn tutumları arasındaki ilişki
High school students' attitudes towards computer and the relationship between parental attitudes
- Tez No: 658873
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSEL KÖKCÜ DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Araştırma lise öğrencilerinin bilgisayara yönelik tutumu ile anne ve baba tutumu arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini, Büyükçekmece ilçesindeki 13 özel ve 10 devlet lisesinde okuyan öğrenciler, örneklemini ise bu okullarda okuyan ve araştırmaya katılmaya gönüllü 2535 öğrenci oluşturdu. Veriler“Tanıtıcı Bilgiler Formu”,“Bilgisayara Yönelik Tutum Ölçeği (BYT)”ve“Anne-Baba Tutum Ölçeği”kullanılarak toplandı. Araştırmada elde edilen veriler lisanslı SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 programı kullanılarak analiz edildi. Örneklem grubunda yer alan öğrencilerin %59,7'sinin devlet okulunda eğitim gördüğü, %28,8'inin 10. sınıf öğrencisi, %51,8'ini kız, %53,8'inin 15-16 yaş aralığında, %45,2'sinin bir kardeş sahibi, %66'sının ekonomik durumunun orta düzede olduğu saptandı. Araştırmaya katılan lise öğrencilerinin anne-baba tutumları incelendiğinde Kabul/ İlgi Alt Boyutu puan ortalaması 27,63±4,13, Psikolojik Özerklik puan ortalaması 24,78±5,13, Denetleme puan ortalaması 24,23±5,26 bulundu. Öğrencilerin Bilgisayara Yönelik Tutum Ölçeği toplam puan ortalaması ise 70,17±12,76 olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between attitudes towards computer and parenting attitudes of adolescents who were students in a high school by descriptive. Population of the study was 2535 voluntary high school students 10 units public and 13 units private high schools in Büyükçekmece. The data were collected together with the & quot; Introductory Information Form & quot; Attitude Towards Scale (BYT)“ and & quot; Parent Attitude Scale”The data obtained in the study were analyzed with the licensed SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 program. 59.7% of the sample group was educated in public school, 28.8% of them 10. student, 51.8% of them were girls, 53.8% of them lived 15-16, 45.2% had a sibling class and 66% had a moderate economic status. It was determined that 61.6% of the high school students participating in the study were between the ages of 36-44 and the father of 49.3% between the ages of 45-53. When the parental attitudes of the high school students participating in the study were examined, found as acceptance / Interest Sub-Dimension mean score 27,63 ± 4,13, Psychological Autonomy mean score 24.78 ± 5.13 and average audit score 24,23 ± 5,26. Total score of the Students' Attitude Scale towards Computer was determined as 70,17± 12,76.