Düşük akım anestezisinde sevofluran ve desfluranın nefrotoksisitelerinin karşılaştırılması
Comparison of nephrotoxicity of sevoflurane and desflurane in low flow anesthesia
  1. Tez No: 658872
  2. Yazar: HALİDE FULYA ULUDAĞ KIZILTEPE
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. GÜLSÜM OYA HERGÜNSEL, DOÇ. DR. ZAFER ÇUKUROVA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Çalışmamızda, düşük akımlı anestezi uygulamamızda yeni volatil ajanlar sevofluran ve desfluranı kullanarak nefrotoksisitelerini araştırmayı amaçladık. Çalışmamıza, sağlıklı ASA I-II, 20-65 yaş arası lumbal herni diskal sebebi ile opere olacak 40 hasta dahil edildi. Ameliyathaneye alınan hastalar monitörize edilerek, 20 G kanül ile damar yolu açılarak ringerlaktatilehidrasyonabaşlanıldı.İndüksiyonda5-7mg/kgtiopentalNa,1-2mcg/kg fentanil ve 0,1 mg/kg vekuronyum kullanılarak hastanın yaşına ve kilosuna uygun entübasyon tüpü ile orotrakeal entübe edildi. %50 O2 + %50 hava karışımı ile sevofluran grubunda yüksek akımda vaporizatör ayarı %2, düşük akımda %3 volüm; desfluran grubunda vaporizatör ayarı sabit % 6 volüm ile kullanıldı. 0,2 mcg/kg/dk remifentanil infüzyonuna indüksiyon sonrası başlanıldı ve operasyon süresince devam edildi. Tidal volüm 8-10 ml/kg, frekans 12/dk olacak şekilde Julian (Dräger, Medizintechnik, Germany) ventilatörebağlandı. Radiyal artere, arter kan gazları analizi ve kan örneklemeleri için kan alınmak üzere kanül yerleştirildi. 4lt/dk akım ile ventilasyonda supine ve prone pozisyonunda, 1 lt/dk akım ile ventilasyonda 10., 30., 60. dakikası ve devam eden her saat başı, 1 lt/dk akım ile ventilasyonun sonu, ekstübasyon sonrası kan gazı analizleri alındı. Operasyon öncesi, ekstübasyondan hemen sonra ve 24 . saatte kan üre, kreatinin değerleri için 3 cc kan alınırken aynı dönemlerde idrar üre, kreatinin, NAG değerleri tayini için idrar örneği alındı. Entübasyondan sonra, denitrojenasyonu takiben klasik 4 lt/dk'lık yüksek akım ile ventilasyon cerrahi başlangıcına kadar devam edildi. Cerrahi başladıktan 10 dk sonra 1 lt/dk'lık (%50 O2 + %50 hava) ventilasyona geçildi. Operasyon bitim süresine 10 dk kalana kadar bu parametreler ile devam edildi. Tüm bu işlemler sırasında ; kalp atım hızı (KAH), sistolik, diyastolik, ortalama arter kan basınçları (OAB), periferik O2 satürasyonu (SpO2), inspire edilen dk volümü (MV), inspire ve ekspire edilen O2 konsantrasyonları (FiO2, FeO2), inspire ve ekspire edilen CO2 konsantrasyonları, inspire ve ekspire edilen anestezik gaz konsantrasyonları, inspiryum tepe basıncı (PIP), inspiryum plato basıncı (Pplato), ekspiryum sonu pozitif basınç (PEEP), akciğer kompliyansı (Cdyn), özefagus ısısı, kanister içinden sodalaymın ısı ve nemi sürekli izlenerek, 5 dk aralıklarla kaydedildi. Daha sonra bu ölçümlerden; I-Supine pozisyonda 4 lt/dk akım ile ventilasyonun başı, II-Prone pozisyonda 4 lt/dk akım ile ventilasyonun başı, III-1 lt/dk akım ile ventilasyonun 10. dakikası, IV-1 lt/dk akım ile ventilasyonun 30.dakikası, V-1 lt/dk akım ile ventilasyonun 60.dakikası, VI-1 lt/dk akım ile ventilasyon sonu dönemlerinin istatistiksel analizi yapıldı. Kalp atım hızı, ortalama arter basınçları, periferik oksijen satürasyonu, ekspire edilen CO2 konsantrasyonu, inspire ve ekspire edilen O2 yüzdesi, havayolu plato basıncı, özefagus ısısı, kan kreatinin değeri, idrar volümü, idrar üre, kreatinin, kreatinin klirensinde anlamlı bir değişiklik görülmedi. Kompliyans değerleri, dakika volümü, ekspire edilen ajan değerleri, sodalaym ısısı, sodalaym nemi, kan gazı analizi, kan üre ve idrar NAG değerlerinde anlamlı değişiklik görüldü. Çalışmamızın sonucunda, düşük akımlı anestezi tekniğinin uygulanması için yeterli monitörizasyon şartları ve uygun anestezi cihazı ile nefrotoksisite açısından desfluran anestezisinin güvenle, sevofluran anestezisinin ise dikkatli takip ile uygulanabileceğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to investigate the nephrotoxicity of the new volatile agents sevoflurane and desflurane in our low-flow anesthesia practice. Forty patients, who were healthy ASA I-II, between the ages of 20 and 65, who would be operated due to lumbar hernia discal were included in our study. Patients who were taken to the operating room were monitored, vascular access was opened with a 20 G cannula, and hydration was initiated with ringerlactathyl Na, 5-7mg / kgthiopental Na, 1-2mcg / kg fentanyl, and 0.1mg / kg vecuronium were used for induction, and orotracheal intubation was performed using an intubation tube suitable for the patient's age and weight. With 50% O2 + 50% air mixture in sevoflurane group, high flow vaporizer setting 2%, low flow 3% volume; In the desflurane group, the vaporizer setting was used with a fixed 6% volume. Remifentanil infusion of 0.2 mcg / kg / min was started after induction and continued throughout the operation. Julian (Dräger, Medizintechnik, Germany) was connected to the ventilator with a tidal volume of 8-10 ml / kg and a frequency of 12 / min. A cannula was placed in the radial artery to collect blood for analysis of arterial blood gases and blood sampling. Blood gas analyzes were taken at the supine and prone positions during ventilation with a flow of 4lt / min, at the 10th, 30th, 60th minutes of ventilation with a flow of 1 lt / min, and at the end of the ventilation with a flow of 1 lt / min after extubation. Before the operation, immediately after extubation and 24. While 3 cc blood was taken for blood urea and creatinine values ​​at the same time, urine samples were taken for determination of urine urea, creatinine and NAG values ​​at the same time. After the intubation, ventilation was continued until the beginning of the surgery with the classical 4 lt / min high flow following denitrogenation. 10 minutes after the start of surgery, 1 lt / min ventilation (50% O2 + 50% air) was started. These parameters were continued until 10 minutes before the end of the operation.During all these operations; Heart rate (HR), systolic, diastolic, mean arterial blood pressures (MAP), peripheral O2 saturation (SpO2), inspired minute volume (MV), inspired and expired O2 concentrations (FiO2, FeO2), inspired and expired Continuous monitoring of CO2 concentrations, inspired and expired anesthetic gas concentrations, peak inspiratory pressure (PIP), inspiratory plateau pressure (Pplato), end-expiratory positive pressure (PEEP), lung compliance (Cdyn), esophageal temperature, temperature and humidity of the soda through the canister Recorded at 5 min intervals. Then from these measurements; The beginning of ventilation with 4 lt / min flow in I-Supine position, the beginning of ventilation with 4 lt / min flow in II-Prone position, the 10th minute of ventilation with III-1 lt / min flow, and the 30th minute of ventilation with IV-1 lt / min flow. minute, V-1 lt / min flow The statistical analysis of the 60th minute of ventilation and the end of ventilation periods with VI-1 lt / min flow was performed with the device. There was no significant change in heart rate, mean arterial pressures, peripheral oxygen saturation, expired CO2 concentration, inspired and expired O2 percentage, airway plateau pressure, esophageal temperature, blood creatinine value, urine volume, urea, creatinine, creatinine clearance. Significant changes were observed in compliance values, minute volume, expired agent values, sodalay temperature, sodalay moisture, blood gas analysis, blood urea and urine NAG values. As a result of our study, we think that desflurane anesthesia can be safely applied in terms of nephrotoxicity and sevoflurane anesthesia can be applied with careful monitoring with adequate monitoring conditions and appropriate anesthesia device for the application of low-flow anesthesia technique.