Constructing fragility indices for islamic banks: Definition impact on the predictive power of an early warning system
İslami bankalar için kırılganlık endeksleri oluşturulması: Tanımın erken uyarı sisteminin tahmin gücü üzerindeki etkisi
- Tez No: 658897
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK DALGIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu çalışma İslami bankalar için Bankacılık Sektörü Kırılganlık Endeksleri'ne dayalı Erken Uyarı Sistemlerini incelemektedir. Bu amaçla, 2008-2018 dönemine ait 12 ülkedeki 81 İslami bankadan verileri kullanılarak, İslami bankalar için çeşitli Bankacılık Sektörü Kırılganlık Endeksleri oluşturulmuş ve İslami bankacılık krizleri için yüksek tahmin gücü sonuçları üretecek Erken Uyarı Sistemi modelleri tespit edilmiştir. Erken Uyarı Sistemi modellerinin tahmin performansını iyileştirmek için önemli bankacılık risk faktörleri ve bu faktörleri ölçmek için kullanılan değişkenler belirlenerek İslami bankalar için sağlam bir Bankacılık Sektörü Kırılganlık Endeksi tanımı oluşturulmuştur. Bankacılık Sektörü Kırılganlık Endeksi tanımlarının Erken Uyarı Sistemi modellerinin tahmin gücü üzerindeki etkisi çeşitli endeksler oluşturarak incelenmiştir. Bankacılık Sektörü Kırılganlık Endeksi tanımları, hem İslami bankaların maruz kaldığı risk faktörleri hem de bu risk faktörlerini ölçmek için kullanılan değişkenler açısından farklılık göstermektedir. Sonuçlarımız, farklı Bankacılık Sektörü Kırılganlık Endeksi tanımlarının İslami bankaların maruz kalacağı bankacılık krizleri açısından farklı öncü göstergeleri belirlediğini ortaya koymaktadır. İslami bankalar için Erken Uyarı Sisteminin tahmin gücü, Bankacılık Sektörü Kırılganlık Endeksi tanımına oldukça duyarlıdır.
Özet (Çeviri)
This study examines the Early Warning Systems (EWSs) based on banking sector fragility indices (BSFIs) for Islamic banks. To this aim, we construct various BSFIs for Islamic banks and detect EWS models which will produce substantial predictive power results for Islamic banking crises utilizing data from 81 banks in 12 countries over a recent time period 2008-2018. We provide solid BSFI definitions for Islamic banks by discovering the significant risk factors and their proxies to improve the predictive performance of the EWS models. We examine the impact of BSFI definitions on the predictive power of EWS models through constructing various indices. The definitions of BSFIs differ both in terms the risk factors that Islamic banks are exposed to and, the proxies to measure those risk factors. Our results suggest that different BSFI definitions identify different indicators of Islamic banking crises. The predictive power of an Early Warning System (EWS) for Islamic banks is highly sensitive to the definition of BSFIs.