Central bank swap lines: Construction of a Composite Index for the Federal Reserve
Merkez Bankası para takas hatları: ABD Merkez Bankası için Bileşik İndeks oluşturma
  1. Tez No: 764259
  2. Yazar: SAMET KOCAMIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞUŞ EMİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Merkez Bankası tarafından 1960'lı yıllardan bu yana çeşitli amaçlarla yararlanılan merkez bankası para takası hattı anlaşmaları küresel finans krizi ve COVID-19 salgını sırasında gündeme oturmuştur. ABD doları için son kredi merci gibi hareket eden ABD Merkez Bankası kamuoyuna açıklanmayan bir dizi yeterlilik kriteri nedeniyle bu araçtan yararlanma talebinde bulunan bazı ülkeleri geri çevirmiştir. Bu tez ülkelerin değerlendirilme sürecinde kullanılması muhtemel göstergeleri içeren Makroekonomi İndeksi ve ABD İlişki İndeksi adlı iki alt endeksten oluşan bir Bileşik İndeks oluşturarak hangi ülkelerin para takası hattlarından yararlanabileceği sorusuna yanıt aramıştır. Veri setinin 10 ayrı göstergeden ve 14'ü ABD Merkez Bankası ile para takası anlaşması olan 21 ayrı ülkeden oluştuğu bu tez küresel finans krizi (2005-2011) ve COVID-19 salgını (2017-2020) dönemlerine odaklanmıştır. İndeks oluşturma sürecinde temel bileşenler analizi kullanılmıştır. Alt indeksler ve bileşik indeksin sağlamlığı para takası hattı anlaşması tesis etmek isteyen ancak ABD Merkez Bankası tarafından geri çevrilen ülkelerin değerlendirmeye dahil edilmesi ve iki ayrı dönemden oluşan bir konsolide dönem oluşturarak test edilmiştir. Bu tez tarafından oluşturulan Bileşik İndeks herhangi bir ülkenin merkez bankası takas hattına katılım talebinin ABD Merkez Bankası tarafından kabul edilip edilmeyeceğini açıklamada yüzde 60 başarı oranına sahiptir. ABD Merkez Bankası tarafından reddedildiği iddia edilen ülkelerin büyük bölümü Bileşik İndeks tarafından para takası hattı anlaşması yapmaya uygun bulunmamıştır. Özetle, bu tez talepte bulunan her ülkenin merkez bankası para takası hattından yararlanamadığını ortaya koymuştur. Bu tez, Bileşik İndeks değeri eşik değer üstünde olan ancak reddedilen bazı ülkelerin değerlendirilmelerinde muhtemel diğer nicel ve nitel göstergelerin, ABD ile olan siyasi ilişkiler, jeopolitik önem, siyasi istikrar gibi, etkili olabileceği sonucuna varmıştır.
Özet (Çeviri)
Central bank swap line agreements, which have been utilized with different motives by the Federal Reserve since the 1960s, came to the fore during the global financial crisis and the COVID-19 pandemic. The Federal Reserve, acting as the lender of last resort for the U.S. dollar, has turned down some countries that have requested to benefit from this facility due to a set of eligibility criteria that are not disclosed to the public. This thesis seeks an answer to the question of which countries could benefit from swap lines by constructing a Composite Index composed of two sub-indices, the Macroeconomics Index and the U.S. Related Index, which include indicators that are likely to be used in the assessment process of countries. This thesis, whose data set consists of 10 different indicators and 21 different countries, 14 of which have a currency swap line agreement with the Federal Reserve, focuses on the periods of the global financial crisis (2005-2011) and the COVID-19 pandemic (2017-2020). The index construction process is carried out through the principal component analysis. The robustness of both the sub-indexes and the composite index is tested by including a group of countries whose requests to establish swap line agreements with the Federal Reserve have been turned down and creating a consolidated period composed of two separate periods. The Composite Index constructed by this thesis has a 60 percent success rate in explaining whether any country's request to participate in the central bank swap line will be accepted by the Federal Reserve. Most of the countries claimed to have been rejected by the Federal Reserve are found ineligible to establish central bank swap line agreements by the Composite Index. In short, this thesis finds that not every requesting country can benefit from the central bank swap line. This thesis concludes that other possible quantitative and qualitative indicators, such as political relations with the United States of America, geopolitical importance, and political stability, may be effective in the assessment of some countries with a Composite Index value above the threshold value but rejected.