Azot kaynaklarının ve konsantrasyonlarının Ulva rigida (Ulvophyceae) c. agardh'ın büyüme ve antioksidan içeriklerine etkisi
Effect of nitrogen sources and concentrations on growth and antioxidant contents of Ulva rigida (Ulvophyceae) c. agardh
  1. Tez No: 658934
  2. Yazar: ÖZGE ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Ulva rigida (Chlorophyceae) pigmentler, polifenolik bileşikler, esansiyel yağ asitleri ve mineraller gibi anitoksidan bileşikler açısından zengin kozmopolit bir türdür. Bu makro algin günlük büyüme hızı ve antioksidan özellik gösteren bileşikleri ışık şiddeti, besin tuzları ve sıcaklık gibi çevresel faktörlere göre değişim göstermektedir. Bu çalışmada, azot çeşitlerinin ve konsantrasyonların U. rigida'nın büyüme hızı, serbest radikal giderim aktivitesi, toplam fenolik, flavonoid, kondanse tanen ve pigment içeriklerine olan etkileri araştırılmıştır. Çalışma sonucunda, algin yüksek hızı ve serbest radikal giderim aktivitesi için en etkili sodyum nitrat konsantrasyonu 3,53 mM gün-1 NaNO3 olarak belirlenmiştir. En yüksek toplam flavonoid içeriği 4,94 mM gün-1 NaNO3 uygulanan grupta saptanmıştır. Deneme gruplarının fenolik madde içerikleri 0,56±0,04 ile 2,35±0,08 μgGAE mg-1 ekstrakt arasında değişim göstermiştir. Kondanse tanen içeriğinin ise en yüksek değeri doğadan toplanan talluslarda bulunmuştur. Doğadan toplanan tallusların klorofil a içeriklerinin çok düşük olduğu belirlenirken, klorofil c içeriklerinin ise yüksek olduğu belirlenmiştir. Çalışma sonuçlarına bakıldığında kullanılan azot kaynağına ve miktarına göre algin büyüme hızı ve antioksidan içeriklerinin değişim gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ulva rigida (Chlorophyceae) is a cosmopolitan species which have antioxidant compounds like pigments, polyphenolic contents, essential fatty acids and minerals. The daily growth rate and antioxidant contents of this green macroalga influenced many factors such as light, nutrients, and temperature regimes. In this study, the effect of nitrogen sources and concentrations on the free radical scavenging activity, the total flavonoid, phenolic, condensed tannin contents, and pigment composition of U. rigida was investigated. At the end of the study, we found that the most effective nitrate concentration for growth and free radical scavenging activity was 3,53 mM day-1 NaNO3. The maximum total flavonoid content was found in the 4,94 mM day-1 NaNO3 group. The phenolic content of the experimental groups varied between 0,56 ± 0,04 and 2,35 ± 0,08 μgGAE mg-1 extract. The highest content of condensed tannins was found in natural stocks. Also, we found that chlorophyll a content of the wild stocks was extremely low, while the chlorophyll c content was high. According to the study results, the growth rate and antioxidant contents of algae changed according to the nitrogen source and amount used.