Genelleştirilmiş Hybrid Fibonacci p-sayıları
Generalized Hybrid Fibonacci p-numbers
  1. Tez No: 658935
  2. Yazar: HÜRİYE ALŞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE GÖKÇEN KOÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Kompleks, hiperbolik ve dual sayıları içeren değişmeli olmayan bir halka olan Hybrid sayılar kümesi Özdemir tarafından tanımlanmıştır. Hybrid sayılar ve özel sayı dizileri ile ilgili günümüze kadar birçok çalışma yapılmıştır. Bu tezde, ilk olarak Fibonacci ve Lucas p-sayıları ile hybrid sayılar tanıtılmış ve özellikleri incelenmiştir. Daha sonra genelleştirilmiş Fibonacci ve Lucas p-sayıları kullanarak tanımlanan hybrid sayıların özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Hybrid numbers which are a non-commutative ring be containing complex, hyperbolic and dual numbers, are defined by Özdemir. Until this time, many studies have been done on hybrid numbers and special number sequences. In this thesis, we introduced hybrid numbers with Fibonacci and Lucas p-numbers and investigated some properties. Afterwards, we consider hybrid numbers with generalized Fibonacci and Lucas p-numbers and obtained some identities.