Siyaset psikolojisi çerçevesinde toplumsal hareketler: Arap Baharı sürecinde Tunus ve Mısır örneği
Social movements within the framework of political psychology: The example of Tunisia and Egypt in the Arab Spring process
  1. Tez No: 658978
  2. Yazar: GİZEM KEBAPCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET OSMAN ÇATI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Siyaset bilimi ve psikoloji disiplinlerinin sınırları içerisinde şekillenen siyaset psikolojisi alanı; insanların, grupların ve devletlerin siyasal davranışlarını, insanların duygu durumları ile ilişkilendirerek anlamlandırılmasında yardımcı olmaktadır. Toplumsal hareketlerin oluşum süreci, katılımcıları, karşıtlıkları, devamlılığı, yaygınlaşması ve gelişimi itibariyle birçok ihtilaflı kuram ve kavramın ortaya çıkmasına neden olmuş ve her iki disiplininin akademik yazınında kendine yer bulmuştur. Toplumsal hareketlerin, insanların siyasal davranış üretebilecekleri motivasyonlar ile oluşmaları, bu sürecin siyaset psikolojisi kavramlarıyla incelenmesini gerekli kılmıştır. 2011 yılında yaşanan Arap Baharı hareketleri, Ortadoğu siyasal tarihinde önemli bir dönüm noktasını oluşturmaktadır. Tunus'taki protestoların, internetteki sosyal ağlar; Facebook, Twitter, Youtube üzerinden oluşup yayılması ve uluslararası boyutta sesini duyurması ve büyük ölçüde lidersiz olarak gelişmesi sebebiyle Arap Baharı sürecindeki hareketler, bu çalışmada meydan hareketleri olarak tanımlanmış ve değerlendirilmiştir. Bu kapsamda çalışmanın amacı, toplumsal hareketlerin siyaset psikolojisi kavramları ile açıklanması ve Arap Baharı sürecinde Tunus ve Mısır'daki gelişmelerin analiz edilerek sürecin açıklanmasıdır. Bu amaç doğrultusunda, toplumsal hareket kuramları, akademik literatürdeki tartışmalardan beslenerek incelenmiş, Arap Baharı hareketleri meydan hareketleri olarak tanımlanmış ve toplumsal hareketlerin siyaset psikolojisi kavramları olan 'duygular', 'siyasallaşmış ortak kimlikler' ve 'göreceli yoksunluk' çerçevesinde Tunus ve Mısır'da 2011 yılında rejim değişikliklerine yol açan toplumsal hareketler açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Political psychology as an interdisciplinary field of inquiry connecting political science and psychology explores the role of psychological processes and emotions in order to make sense of the political behaviour of people, groups and states. The formation processes of social movements along with the diversity of their participants, contradictions, continuities, proliferation and development has led to the emergence of many controversial theories and concepts which in turn have found a prominent place in the academic literature of both political science and psychology. The acknowledgement that emotions of people can produce and shape political behaviour has made it necessary to examine the formation of social movements with the help of the theories and concepts of political psychology. The Arab Spring movements experienced in 2011 constitute an important turning point in the political history of the Middle East. The social movements that came into existence during the Arab Spring have been conceptualised as“Square Movements”in this study since they, in contrast to earlier movements, lacked a prominent leader and emerged and spread through the use of Internet-based media sites such as Facebook, Twitter, YouTube that also made the voice of the protesters heard internationally. In this context, the purpose of this study is to analyse the developments that took place in Tunisia and Egypt during the Arab Spring and their explanation with help of the conceptual lens of psychology. In accordance with this purpose, social movement theories have been examined by drawing on the debates in the academic literature; the Arab Spring movements have been defined as square movements; and the social movements with led to regime changes in Tunisia and Egypt in 2011 have been explained though the application of a political psychology conceptual framework that encompasses“emotions”,“politicized common identities”and“relative deprivation”.