Avrupa ve Amerika patent sistemlerinde, farmasötik nanoteknolojinin patent korunmasına dair kapsam ve sınırlamalar
The scope and limitations regarding patent protection of pharmaceutical nanotechnology in European and American patent systems
- Tez No: 658979
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİH SIRRI ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bir nesnenin milyarda birine“nano”denilmektedir. Farmasötik nanoteknoloji ilaç hazırlanırken kullanılan maddelerin test ve deneylere dayalı olarak içerik oluşturulması işleminde yararlanılan bir bilim olup hem ilacı hem de üretim yöntemini ifade etmekte kullanılır. Genel olarak eczacılık, tıp, biyoloji ve kimya başta olmak üzere malzeme, fizik gibi başkaca alanları da içerisine alacak şekilde multidisipliner şekilde vücut bulmaktadır. Farmasötik nanoteknoloji dünya çapında en inovatif konulardan biridir. İnovasyon, üretim ve ekonomi birbirinden ayrılamazlar. Bu ilişkiyi koruyabilmek için patent sistemi kurulmuştur. Bu çalışmada, önce nanoteknoloji ve farmasötik nanoteknoloji hakkında kısa bilgi verilmiş sonrasında ABD, Avrupa ve Türkiye patent sistemleri incelenmiştir. Tüm patent sistemlerinde, insan ve hayvan vücuduna uygulanan cerrahi, tedavi ve teşhis usullerinin, bu usullerde kullanılan ürünler, terkip ve malzemeler istisna olmak üzere patentlenemeyeceği anlaşılmıştır. Bu nedenle hiçbir farmasötik nanoteknoloji tedavi sürecinin, yani cerrahi, teşhis ve tedavi usulünün patentlenemeyeceği sonucu çıkmıştır. Ancak, bu usullerde kullanılabilecek farmasötik nanoteknoloji ürünleri yasak kapsamından istisna tutulmuş olduklarından patentleri kabildir. Bunun yanında, mevcut haliyle patent sistemlerinde farmasötik nanoteknoloji alanında bazı güçlükler yaşanmaktadır. Karşılaşılan sorunlar tez çalışması içerisinde detaylandırılmış, USPTO, EPO ve TÜRKPATENT veri tabanlarında bir deneme gerçekleştirilerek bu sorunlar deneyimlenmiş ve çözüm önerileri sunulmuştur. Anahtar Sözcükler Hukuk, Farmasötik Nanoteknoloji, Patent, Avrupa Patent Sistemi, Amerika Patent Sistemi
Özet (Çeviri)
One billionth of an object is called“nano”. Pharmaceutical nanotechnology is a science used in the process of creating content based on tests and experiments of substances used in drug preparation, and it is used to express both the drug and the production method. In general, it comes into being in a multidisciplinary way, heading pharmacy, medicine, biology and chemistry, and other fields such as materials and physics. Pharmaceutical nanotechnology is one of the most innovative topics worldwide. Innovation, production, and economy are inseparable. A patent system has been established to protect this relationship. This study, first presented brief information about nanotechnology and pharmaceutical nanotechnology, after the US, Europe, and Turkey patent systems were examined. It has been understood that in all patent systems, surgical, therapeutic, and diagnostic methods applied to the human and animal body, except for the products, compositions, and materials used in these methods, cannot be patented. However, since pharmaceutical nanotechnology products that can be used in surgical, therapeutic, and diagnostic methods are exempted from this prohibition scope, their patents are eligible. Besides, there are some difficulties in the field of pharmaceutical nanotechnology in patent systems with its current form. The problems encountered were detailed in the thesis study, via conducting a trial in USPTO, EPO, and TÜRKPATENT databases, these problems were experienced, and solutions were offered. Keywords Law, Pharmaceutical Nanotechnology, Patent, European Patent System, American Patent System