826 numaralı Edirne, Adana, Şarki Rumel' Ayniyat Defterinin Edirne vilâyeti'ne ait 1291-1292/1874-1875 yıllarındaki kayıtların transkripsiyon ve değerlendirilmesi
Transcription and evaluation of the records of the Edirne province between the years 1874-1875 (1291-1292 AH) in the Ayniyat Register of Edirne, Adana, Şarki Rumeli numbered 826
- Tez No: 658980
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU TAŞCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 269
Özet
Bu çalışmada Bâb-ı Âli Evrak Odası'nda bulunan 826 numaralı“Edirne, Adana, Şarkî Rumeli”Ayniyat Defteri'nin 1874-1875 yıllarındaki kayıtlarının transkripsiyonu yapılmış ve belgeler değerlendirilmiştir. Transkripsiyonları yapılan belgeler günümüz Türkçesi ile özetlenmiştir. Kayıtlar Sadaret ile vilayet arasında yapılan yazışmaları kapsamaktadır. Sadaretten taşra idarecilerine gönderilen ve“şukka”denilen kısa mektuplar bu deftere aynen kaydedilmiştir. Şukkalar, Vilayetteki resmi makamların bir kişinin veya halkın bir mesele hakkında bilgi vererek bazı şikâyetler ve taleplerini yazdıkları dilekçelere cevap olarak Sadaretten bilgilendirme ve çözüm amaçlı olarak gönderilmiştir. Gelen dilekçelere ilişkin vilayete, mutasarrıflıklara ve kaymakamlıklara hitaben gönderilen bu kısa mektuplarda“bahsedilen konu hakkında araştırmanın yapılması, bu araştırma sonucuna göre gerekli muamelelerde bulunulması ve sonucun da Sadarete bildirilmesi”istenmiştir. Defterdeki belgeler esas itibarıyla idari, iktisadi, sosyal, asayiş, imar ve inşa faaliyetleri ve muhacirler ile ilgilidir. Bu çalışmada defterdeki belgeler konularına göre tasnif edilmiş ve kendi aralarında konu bütünlüğü sağlanmaya çalışılmıştır. Defterin içeriği ve değerlendirilmesi yapılan tasnife göre düzenlenen başlıklar altında sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, records of the Ayniyat Register numbered 826 belonging to Edirne, Adana and Şarkî Rumeli between 1874-1875 in the Sublime Porte Secretariat were transcribed and the documents were evaluated. The transcribed documents are summarized in modern Turkish. The registers cover the correspondences between the office of the Grand Vizier and the province. Short letters sent from the Grand Vizier to the provincial administrators and called“şukka”are recorded in this register exactly. These letters were sent from the office of Grand Vizier for information or solving problems in response to the petitions on complaints or requests written by the official authorities in the province, by a person or the community. In these short letters addressed to the provinces, governorships and district governorships regarding the petitions, it was asked to“conduct an investigation on the mentioned subject, make the necessary actions according to the result of this research and report the result to the Grand Vizier”. The documents in this register are mainly related to administrative, economic, social, public order, development and construction activities and immigrants. In this study, the documents in the register have been classified according to their subjects and the subject integrity has been tried to be ensured. The content and evaluation of the register are presented under the headings arranged according to the classification.