Greenhouse evaluation of eggplant cultivars for Tomato Spotted Wilt Virus (TSWV) disease
Sera koşullarında patlıcan çeşitlerinin Domates Lekeli Solgunluk Virüsü (TSWV) hastalığına karşı reaksiyonunun değerlendirilmesi
- Tez No: 659054
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNUR ELÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmanın amacı, sera koşullarında beş farklı patlıcan çeşidi (Kemer, Aydın Siyahi, Halep Karasi, Topan ve Silindirik 153-74) üzerinde TSWV'nin etkilerinin değerlendirilmesidir. Patlıcan çeşitleri, farklı gün aralıklarıyla (7, 14 ve 21 gün) üç kez mekanik olarak inokule edilmiş ve ELISA yöntemi ile test edilmiştir. DAS-ELISA'ya göre en yüksek enfeksiyon oranı Kemer'de (%58), ardından Topan'da (%52) görülürken, en düşük enfeksiyon oranı (%38) Silindirik'te görülmüştür. İnokule edilmiş bitkilerde TSWV enfeksiyonu, meyve sayısında (%32.99-59.34), meyve uzunluğunda (%17.12-49.76), meyve çapında (%12.44-38.30), meyve ağırlığında (%31.31-67.70), meyve eti kalınlığında (%18.11-46.05), toplam çözünebilir katı madde oranı (%16.83-40.69), meyve rengi, meyve sertliği (%4.88-29.25) ve verim (%50.22-84.22) parametrelerinde önemli (p≤0.05) azalmalara neden olmuştur. Elde edilen sonuçlara göre, test edilen çeşitler arasında Silindirik (153-74) ve Halep Karasi çeşitlerinin dayanıklılık açısından TSWV'ye karşı daha iyi performans gösterdiği, Kemer çeşidinin ise daha hassas reaksiyon gösterdiği tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to evaluate the effect of TSWV on different five eggplant (Solanum melongena L.) cultivars (Kemer, Aydin Siyahi, Halep Karasi, Topan and Silindirik 153-74) under greenhouse condition. Eggplant cultivars were mechanically inoculated three times with varying days interval (7, 14 and 21 days) and after 28 days of last inoculation, collected samples were tested by ELISA method. According to DAS-ELISA, the highest infection rate was observed in Kemer (58%) followed by Topan (52%) whereas, the lowest infection rate was noticed in Silindirik 38%. Infection of TSWV caused significant (p≤0.05) reduction in fruit number (32.99-59.34%), fruit length (17.12-49.76%), fruit diameter (12.44-38.30%), fruit weight (31.31-67.70%), flesh thickness (18.11-46.05%), total soluble solid (16.83-40.69%), fruit color, fruit firmness (4.88-29.25%) and yield (50.22-84.22%) in inoculated plants. According to the results obtained the cultivar Silindirik (153-74) performed better against TSWV among all the cultivars, after Silindirik the performance of Halep Karasi was good among the selected cultivars. Whereas, the performance of the Kemer was poor making it sensitive to TSWV