Effects of different media and bio fertilizer on seedling growth in tomato, pepper and eggplant
Domates, biber ve patlıcanda farklı yetiştirme ortamı ve biyo gübrenin fide büyümesine etkileri
- Tez No: 728759
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK SÖYLEMEZ, PROF. DR. TAHA ZUBAİR SARHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, farklı yetiştirme ortamı ve biyogübre uygulamasının fide büyümesi üzerine etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma, 2021 yılı ilkbahar döneminde Kuzey Irak, Zaho ili, Duhok Valiliği, Tarım Genel Müdürlüğü serasında domates, biber ve patlıcan fideleri üzerinde yürütülmüştür. Denemede 6 yetiştirme ortamı (M1: Toprak + kum + koyun gübresi (1:1:1)), M2: Kompost, M3: Torf, M4: Toprak + tavuk gübresi (1:1), M5: Toprak + koyun gübresi (1:1) ve M6: Torf + kompost (1:1) ve 2 doz (0 ve 10 g L-1 ) biyogübre uygulamaları denenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, yetiştirme ortamları ve biyogübre uygulamalarının tohum çimlenme oranını, tohum çimlenme hızını ve vejetatif büyüme parametrelerinden olan yaprak sayısı, gövde çapı, klorofil indeksi, sürgün taze ağırlığı ve köklerin taze ağırlığı gibi özellikleri önemli ölçüde etkilediği belirlenmiştir. Ayrıca yapraklardaki N, P ve K içeriği, yetiştirme ortamından ve biyogübreden önemli ölçüde etkilenmiştir. Sonuçlar, biyogübre uygulamasının organik fide üretiminde fide kalitesini iyileştirebileceğini göstermiştir. Torf, ortamında yetiştirilen bitkiler diğer ortamlara kıyasla fide dikim aşamasına daha erken ulaşmışlardır. Bu nedenle torf ortamında yetiştirilen fidelerin vegetatif gelişim değerleri diğer ortamlardan daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Current study was done for evaluation the effect of different growing media and bio fertilizer application on seedling quality. The research was conducted on tomato, pepper, and eggplant seedlings in a greenhouse of General Directorate of Agriculture, Zakho city, Duhok Governorate, Northern Iraq during the spring season of 2021. In the experiment, the 6 growing medias (M1: Soil + sand + sheep manure (1:1:1), M2: Compost, M3: Peat, M4: Soil + chicken manure (1:1), M5: Soil + sheep manure (1:1), and M6: Peat + compost (1:1)) and 2 doses (0 and 10 g L-1 ) of bio fertilizer applications were tried. The data analysis revealed that the growing mediums and bio fertilizer applications significantly affected seed emergence rate, the seed emergence speed and vegetative growth parameters such as number of leaves, stem diameter, chlorophyll content index, shoot fresh weight, fresh weight of roots. Moreover, the leaf mineral content of N, P, and K was importantly affected by the growing medium and the bio fertilizer. The plants grown in peat media earlier reached the seedling planting stage compared to other media. For this reason, the vegetative growth values of the seedlings grown in peat medium were found to be higher than the other mediums.